OĞUZ: "ERDEMİR SANAYİMİZİN TEMEL DİREKLERİNDEN."

22 Haziran 2022 Çarşamba 02:56

OĞUZ: "ERDEMİR SANAYİMİZİN TEMEL DİREKLERİNDEN."

Dünya Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı ve Ekonomi Yazarı Şeref Oğuz, gazetenin 21 Haziran Salı günkü sayısında kaleme aldığı makalesinde ERDEMİR’e yer verdi.

Türkiye’nin elindeki gerçek değerleri görmezden gelme gibi garip bir huyu olduğunu iddia eden ve popüler olanın hak ettiğinden fazla rağbet gördüğünü iddia eden Oğuz, sanayimizin temel direklerinden olan Erdemir gibi değerlerin önemini ya kanıksadığımızı ya da olan bitenin pek farkında olmadığımızı kaydetti.

Çeliğin modern dünyanın en önemli mühendislik ve yapı malzemesi olduğunu hatırlatan Ekonomi Yazarı Şeref Oğuz; “Hayatımızın her alanında kullanılan çelik olmadan, gelişme ve kalkınmadan söz edilmesi mümkün değil. Çelik, 2030-2050 yolculuğunda ve sürdürülebilir yeşil ekonomide önemli bir role sahip olmakla birlikte yeşil ekonomiye olanak sağlayan teknoloji ve sektörler için de kritik bir ürün olarak yer alıyor.”, cümlelerine yer verdiği yazısında yenilenebilir enerjinin, kaynak, enerji verimli binalar, düşük karbonlu ulaşım, yakıt tasarruflu ve temiz enerjili araçlar ile geri dönüşüm tesisleri altyapılarının var olmasında çeliğin önemli bir yerde durduğunu ve çeliği uygarlıktan çıkarınca geriye tuğla yığınlarıyla sınırlanmış bir dünya kalacağını belirtti. ERDEMİR’in 5 yıldızının;

  1. Piyasa değeri en yüksek beş şirketimizden biri. İlk beş şirket: Enka, Ford Otosan, Sasa, Koç Holding.
  2. Yassı çelik ihtiyacımızın ana kaynağıdır.
  3. Varlığıyla 50’den fazla sektörümüzü besliyor.
  4. Cari fazla vermenin has dostudur.
  5. Yatırımcısına sürekli kazanç sağlayan vefalısı olması olarak nitelendirilmesi gerektiğini vurgulayan Oğuz şu görüşleri de sundu:

“Ancak sorun şu ki Türkiye’nin gelecek tasarımında bize çok fazla benzer şirket gerekiyor. Erdemir sayısını arttırmanın yollarını aramalıyız. İKİ SORU

İKİ CEVAP

Sürdürülebilirlikte çeliğin rolü ne olur?

Çelik, endüstrinin ihtiyacı olmanın ötesinde emtia milliyetçiliğinin yükseldiği bu çağda, giderek zorunluluk halini almaya başladı. Çelik tüm endüstrileri yatay kesen belki de en stratejik ürün.

Dünyada HRC Fiyatlarının düşüş ve yükselişleri neden Ereğli’yi etkiliyor?

Sıcak Haddelenmiş Yassı Çelik (HRC) Ereğli’nin sattığı ana ürün... Bu nedenle HRC fiyatlarındaki düşüşten olumsuz, yükselişten olumlu etkilenir. HRC fiyatlarındaki düşüşte yatırımcılar maliyetlerin gerileyip gerilemediğime bakar.”