ZONGULDAK’TAKİ EMNİYET MÜDÜRLÜKLERİNDE “ROTASYON” KRİZİ

11 Haziran 2021 Cuma 12:55

ZONGULDAK’TAKİ EMNİYET MÜDÜRLÜKLERİNDE “ROTASYON” KRİZİ

Zonguldak Valiliğinin kararı uyarınca, il genelindeki tüm ilçelerde görevli olan ve görev kıdemleri yüksek memurların, yine il içinde rotasyona tabii tutulması kararı kriz yarattı.

Edinilen bilgilere göre, emekliliklerine az kalan polis memurları, görev yaptıkları ilçelerden alınıp Zonguldak’ın başka ilçelerinde görevlendirilecek. Zonguldak Valiliğinin, polis memurlarının başarı ve verimliliklerinin arttırılmasını sağlamak amacıyla aldığı bu kararın çok sayıda polis memurunu zor duruma düşüreceği belirtiliyor.

Alınan karar uyarınca, Zonguldak ve ilçelerinde görev yapan 114 polis memuru rotasyona tabii tutulacak. Bu polis memurlarının 38’i de Ereğli ilçesinde görev yapıyor. Rotasyon sonrasında, örneğin Ereğli ilçesinde görev yapmakta olan bir polis memuru Devrek’e, Gökçebey’de görev yapan bir polis memuru da Alaplı’ya tayin edilecek.

Alınan bu kararın uygulamaya konulmasıyla birlikte iki önemli sıkıntı gündeme gelecek. Emeklilik yaşları gelen çok sayıda polis memuru, 2022 yılının Şubat ayında görevleri kapsamındaki ikinci şark (doğu) hizmeti için başka illere atanacak. Dolayısıyla rotasyon kararı ile görev yerleri Zonguldak ili sınırları içinde değişecek olan memurlar, sadece yedi aylık bir süre için başka bir ilçede görev yapacak; şark atamaları yapıldıktan sonra da yeni görev yerlerine gidecek. Ancak rotasyona tabii tutulacak memurların, bu yedi aylık görev yeri değişikliği için aileleriyle birlikte başka bir ilçeye taşınıp taşınmayacakları da belli değil. Bu kadar kısa bir süre için uygulanacak görev değişikliğinde birçok memurun sağlık raporu alarak yeni görev yerlerinde çalışmama ihtimalleri, emniyet teşkilatlarındaki hizmetlerin aksama ve zaten sınırlı kadro ile çalışan müdürlüklerin de tam kapasite ile çalışamama risklerini gündeme getirebilir.

İkinci bir sıkıntı da, kısa adı İBKA olan bir uygulamadan yararlanma fırsatını bulan polis memurlarını bekliyor. Bu uygulamada, ikinci şark hizmetleri dönemleri yaklaşan memurlar, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğüne mazerete bildirimleri yaparak, ikinci şark hizmetlerinin bir yıl süreyle ertelenmesini talep edebiliyor. Ancak Zonguldak ili sınırları içinde uygulanacak bu rotasyon kapsamında, İBKA uygulaması kapsamında ikinci şark hizmetleri bir yıl süreyle ertelenen polis memurlarının da görev yerleri değişecek.

Rotasyon uygulamasının ilk olarak yaklaşık bir yıl önce Karadeniz Ereğli Kaymakamı tarafından gündeme getirildiği iddia ediliyor.

Valilik kararı uyarınca yürürlüğe girmesi beklenen rotasyon kapsamında hangi memurun Zonguldak’ın hangi ilçesinde görevlendirileceğinin 11 Haziran Cuma günü mesai saati bitimine kadar bildirilmesi bekleniyor.

Toplum düzeninin ve asayişinin sağlanmasında görev yapan en önemli teşkilatlardan biri olan Emniyet Teşkilatı’nda, Zonguldak ilçelerinde görevli tecrübeli, kent yapısı ve insanını çok iyi bilen memurların yedi aylık bir süre için görev yerlerinin değişecek olmasının, teşkilatlara ve kentlere yarar getirmeyeceği kanısı hakim. Ereğli’de görev yapan ve rotasyon dahilinde görev yerlerinin değişmesi gündemde olan memurların, yeni görev yerlerine aileleriyle birlikte ve evlerini taşıyarak gidip gitmeyecekleri de belirsizliğini koruyor.

2022 yılı başlarında ikinci şark hizmeti görev yerleri belirlenecek olan memurların, aradaki kısa sayılabilecek zaman dilimi içinde kurulu düzenlerini değiştirmeyebilecekleri ihtimali ve bu ihtimal dahilinde de sağlık raporu alıp görevlerinden uzak kalabilecekleri de düşünüldüğünde, rotasyonun başarıya ulaşması zor görünüyor. Ereğli gibi kalabalık ve merkez nüfusu 130 bin sınırına dayanan bir ilçede sayısı yüz elliyi bile bulmayan kısıtlı kadrosuyla hizmet vermeye gayret eden İlçe Emniyet Müdürlüğünde 38 tecrübeli polis memurun da başka ilçelere atanacak olması, onların yerine gelecek olan memurların da yedi aylık zaman içinde yeni görev yerlerinde uzun bir süre çalışmaya başlamama olasılıkları, zaten sıkıntı içinde görev yapmaya gayret eden ilçe teşkilatının daha da zor günler yaşamasına sebep teşkil edebilecek.

Bu arada rotasyona tabii tutulacak ve emeklilik dönemleri yaklaştığı gerekçesiyle başka ilçelerde görev yapmalarına karar verilecek olan memurlar için İdare Mahkemesi yolu da açık. Memurlar, rotasyon kararı sonrasında yürütmeyi durdurma talebi ile Zonguldak İdare Mahkemesi’ne başvurabilirler. Bu olasılık da göz önüne alındığında, Valilik tarafından alınan bu kararın yarardan çok zarar getirebileceği düşüncesinin de ağırlık kazandığı belirtiliyor.