ZAM TALEBİNE RED

3 Eylül 2020 Perşembe 15:16

ZAM TALEBİNE RED

Kdz. Ereğli Özel Çilek Halk Otobüsleri Kooperatifi'nin şehir içi toplu taşıma ücretlerine yüzde 25 zam yapılması yönündeki talebi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda red edildi.
Meclis de komisyon kararını onayınca zam onay almadı.
Edinilen bilgilere göre dilekçe ile belediyeye yapılan zam talebini gündeme aldıran Belediye Başkanı senaryoyu önceden hazırladı ve Kooperatif yönetimini ikna edip, anlaştı.
2019 Eylül’de toplu taşımanın belediye meclisi kararı ile zamlandığını ve aradan sadece 1 yıl geçtiğini dikkate alan başkan, “2 yıl üst üste zam yaparsak olmaz, siz başvurun biz gündeme alalım, ben komisyona talimat verir reddettiririm. Sizde zammı odadan alırsınız. Bu iki taraf içinde daha iyi olur.” dediği öğrenildi.
Meclisin red kararı odaya başvuru ve oda kararı ile alınacak zam kararının her ne kadar önünü açsa da belediye yapılan zam talebi başvurusunun Şoförler Odası üzerinden değil, kooperatif üzerinden yapılması ve 31 Ekim’de kooperatifin seçimli kongreye gidecek olması belirsizlik oluşturuyor.
Giderleri fazlalaşan ve pandemi sürecinde ciddi yolcu kaybı yaşayan ve bugün zam bekleyen Şoförlerlerin Kooperatif yönetimine tepkili olduğu öğrenildi.
Belediye meclisinden dönen zam, Belediye, Kooperatif ve Şoförler odası üçgeninde anlaşma sağlandığı takdirde oda tarafından yapılabiliryor.