YAPICI'DAN 102. YILDÖNÜMÜ MESAJI

18 Haziran 2022 Cumartesi 09:25

YAPICI'DAN 102. YILDÖNÜMÜ MESAJI

Karadeniz Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, ilçenin düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Mesajında yurdun dört bir yanını ele geçirmeye çalışan işgal devletlerinin stratejik noktalardan biri olarak gördüğü Karadeniz Ereğli’nin, 8 Haziran 1920’de Fransızlar tarafından işgal edildiğini, bu işgale omuz omuza ve yürek yüreğe direniş gösteren ve başka bir devletin gölgesi altında yaşamaya asla tahammül etmeyeceği gerçeğini ortaya koyan Karadeniz Ereğli’nin, işgalden sadece on gün sonra kendisini kurtaran İlk İlçe olarak Türk tarihinde ayrı bir yer elde ettiğini kaydeden Yapıcı şu görüşleri sundu: 

“Düşman işgalinden kurtulan Karadeniz Ereğli, sadece sekiz ay sonra da Kurtuluş Savaşı’nda önemli roller üstlenmiş, 9 Şubat 1921’de Alemdar Gemisi ve onun kahraman mürettebatı ile bir başka tarihi destana daha imza atmıştır. 

Tarihte yaşanılan başarıları, ülkemizdeki konumu, denizi, doğası, her geçen gün gelişen demir-çelik sanayisi, Osmanlı Çileği gibi bu yöreye özgü ürünlerin desteklenmesi ile önemli bir yere sahip ilçemizin gelişimi için bizler de elimizden gelen çaba ve gayretleri göstermeye devam edeceğiz. 

Bu duygu ve düşüncelerle İlçemizin düşman işgalinden kurtuluşunu sağlayan şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor; halkımızın, ilçemizin 102. kurtuluş yıldönümünü kutluyorum.”