TECRÜBELİ BELEDİYECİLİK BÖYLE Mİ OLUR?

10 Eylül 2020 Perşembe 14:00

-özel haber-

TECRÜBELİ BELEDİYECİLİK BÖYLE Mİ OLUR?

Karadeniz Ereğli insanı, gecikmiş de olsa, kent merkezinin en işlek yolu olan Devrim Bulvarı’nda asfalt çalışması yapılmasından memnun (!).

Çok sayıda vatandaş, yıllardır göz ardı edilen ve arka sokaklarla ihtiyaç hâsıl olan noktalarda asfalt çalışması yapıldığı için göz ardı edilen ve kentin vitrini olarak kabul edilen Devrim Bulvarı’nda bu çalışmanın yapılmasını, 2020’nin en önemli hizmeti (!) olarak görüyor.
Ancak, çağdaş ülkelerde ve aklın hırsın önüne geçtiği Türkiye’deki birçok yerleşim biriminde, bu asfalt çalışmaları yapılmadan önce mevcut asfaltın kazınması işlemi yapılırken, Karadeniz Ereğli’de eski asfaltın üstüne asfalt döküle döküle yolların kaldırım seviyesine gelmesi de tehlikeli durumların doğmasına sebep teşkil ediyor.


Gelişmiş ülkelerde asfalt yenileme işlemi, kot farkı oluşmasın mantığından hareketle, eskisi kazılarak yapılırken bizde ise tam tersi üst üste yapılıyor. Fotoğraflarda görüldüğü gibi mazgallar zeminden 15 santimetre aşağıda kalarak araçların hasarlanmasına veya insanların bu mazgallara takılarak düşüp yaralanmalarına neden olurken yolların kaldırımlarla aynı seviyeye gelmesiyle işyerlerinin ve konutların herhangi bir aşırı yağış olasılığında su baskınları riskiyle karşı karşıya kalmalarına neden olacak.
Birçok kentte tecrübeli belediyecilik tanımlamasında daha farklı detaylar ve özellikler varken Karadeniz Ereğli’de tecrübe ifadesinin altında bu sorumsuzluğun ortaya konmasına da tecrübeli belediyecilik denmesi yadırganıyor.