Mehtap EROL

SUSTUĞUN KADAR SEVDALISIN

Mehtap EROL / Anadolu'dan
6 Ekim 2020 Salı 15:51

SUSTUĞUN KADAR SEVDALISIN

“ Hak ederek biriktirdiğin hüzünleri terk edenlere vermemelisin. Sen bile kendini gıyaben tanırken dar zamanlara koskoca sevdalar sığdıramazsın. ’Susmasını Bil! Korkma’ susmak, yaranı unutmak için kaçtığın bir mağara değildir. Sustuğun kadar sevdalısın. ” Kimya hatunun bu sözünü yıllar önce Aşkın Gözyaşları kitabında okumuştum ve beni halen çok etkiliyor.

Sükûta bürünmek, susmak değildir. En derin cümleler sükûtça kurulur. Anlaşılamamaktandır, kendini aramaya koyulur insan. En uzun yolculuğa çıkar. İçine, içinin derinliklerine, denizlerine doğru. Kendini bulma gayretindedir, nedenler ve niçinlerle kulaç atarak.

Susmak öyle ince bir eylem ki karşılığında çıkarılabilecek anlamların belirli bir hesabı ve sonu yoktur. Toplum içinde susmakla ilgili farklı farklı inanışlar var. Suçlu insanın susacağına inanılıyor olması hepimizi biraz gerebilir. Hâlbuki suçlu insanlar çoğu zaman konuşarak kendilerini görünmez kılmaya çalışırlar. Geceleri kimseler duymasın diye içten içe sessiz dualar etmek gibi. Anlaşıldığına tüm varlığınla inandığın ama asla cevap alamayacağını bildiğin bir an. Hissediyorsun ve bu sana yetiyor.

Hz. Şems’in sözünde yer aldığı gibi,” Sevmekten bu kadar hoşlanılıyorsa, bu duyguyu var eden ‘Hakiki Sevgili ’den, O’na sonuna kadar sevdalanmaktan ne kadar çok keyif alınır. Beşere olan sevdadan, hakiki ’ye olan sevdaya ulaşmak dünyanın en güzel duygusudur.”

Hz. Mevlana’nın da dediği gibi;

Gittim, gittim, denizin sınır yerine vardım
Halin bana da geçsin! diye ona yalvardım
Bir çılgın vesvesede içim didiklense de,
Olaydım o cüssede, O’nun gibi susardım

Gerçekten’ de öyle olmuştu Sonsuza götüren bir denizin kıyısına varmıştım
O zaman anladım ki, susmak bir cüsse işi Derin denizlerin işi
Sığ suları en hafif rüzgarlar bile coşturabiliyor
Derin denizleri ise ancak derin sevdalar
Anladım ki, derin ve esrarengiz olan her şey susuyor
Anladım ki susan her şey derin ve heybetli…

Bir çocuk saflığıyla söyleyebilsek bu sevda yüklü sözleri… Sanki Kevser ırmağından taşıp gelmiş de doldurmuş gönül kabımızı. Yakmış, yandırmış bizi. Kâinat genişliğinde seni anlatsak Rabbim! Muhabbet deryalarına dalsak Rabbim! Senin sevdanı, senin güzelliğini, yüceliğini, cömertliğini, affediciliğini, lûtfediciliğini anlatsak Rabbim! Gücümüz mü yeter buna? Ne mümkün! Ancak sen översin hakkıyla zatını. Allah'ım biz günahkâr, gafil, nankör ve nefsine karşı zalim kullarını bağışla! Aminnnn


Sevgiyle kalın…