ŞENOL AZMAN TARTIŞMA YARATACAK AÇIKLAMALAR YAPTI

6 Mayıs 2020 Çarşamba 16:56

-özel haber-

ŞENOL AZMAN TARTIŞMA YARATACAK AÇIKLAMALAR YAPTI

Gazeteci Yazar Altan Akçakese'nin hazırlayıp sunduğu Sakıncalı Piyade ile Dost Meclisi programının 5 Mayıs tarihli bölümünün canlı yayın konuğu olan Gazeteci ve Program Yapımcısı Şenol Azman, ileride çok tartışılacak yorumlarda bulundu.

Ağırlıklı olarak Karadeniz Ereğli Belediyesi'nin Erdemir ve OYAK ile ilişkilerinin değerlendirilip yorumlandığı programda, Erdemir'in emlak vergilerini ödememesi konusuyla ilgili tespitlerde bulunan Şenol Azman, Erdemir'in özelleştirildiği 2006 yılında yaşandığı iddia edilen bir olayı yorumladı. Özelleştirilmeden önce yıllık 100 milyon liraya yakın emlak vergisi ödemekle mükellef olan Erdemir'in, aynı yıl Belediye ile yapıldığını iddia ettiği protokol gereği Erdemir'e bir kolaylık yapıldığından bahseden Azman; "Emlak vergisi alımları öncesi, vergi alınacak yerleri; 'Devletten vergi kaçırmak adına' 7 ayrı bölgeye bölemezsin; ama bunu Karadeniz Ereğli Belediyesi yaptı. O dönemlerde de Belediye Başkanı'na kavgacı diyorlardı. Belediye Başkanı da Erdemir'in yüzünü Ereğli'ye dönmesini sağlamak adına bu uygulamayı yaptı ve Erdemir'in ödemekle yükümlü olduğu bu vergi tutarını 20 milyon liraya indirdi.", dedi.

Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral ile ilgili yorumlarda da bulunan Şenol Azman, Oral'ın Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı'nı ziyaret etmesine bile gerek olmadığını iddia ederek, kendisinin yetkisiz biri olduğunu söyledi. Erdemir ve Belediye arasındaki gerginliğin temelinin ekonomik beklentiler olduğunu kaydeden Azman; "Erdemir kaybetmek istemiyor, Belediye de kazanmak istiyor. Tartışma da buradan çıkıyor.", dedi.