SALGINLA MÜCADELEYE SİYASET BULAŞTI

14 Eylül 2020 Pazartesi 14:13

SALGINLA MÜCADELEYE SİYASET BULAŞTI

Salgınla mücadelede sorumluluğu İl Valilikleri ve İl Hıfzıssıhha Kurullarına devrederek sıyrılmaya çalışan iktidar, bu kurulların aldığı kararları kendisi çiğniyor ya da siyasi amaçla değiştiriyor.

Ayasofya’yı ibadete açmak için 350 bin kişiyi her türlü kuraldan uzak şekilde meydanlara, avlulara yığan, sel felaketi sonrası Giresun’da maskesiz ve mesafesiz binlerce kişiyle miting yapıp, bedava çay dağıtarak izdihama yol açan iktidarın bu organizasyonlarına Sağlık Bakanı’nın suskunluğu üzücü.

İstanbul İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun 12 Eylül’den itibaren il çapında aldığı toplantı, konser, açık hava etkinlikleri gibi etkinlikleri yasaklama kararının 4 saat sonra kurul olağanüstü toplantıya çağrılarak değiştirilmesi, ibret verici bulunuyor. Yeni kararla yasağın başlangıcının 14 Eylül’e uzatılarak AK Parti’nin binlerce kişiyle düzenlediği üye yazım kampanyası organizasyonun gerçekleştirilmesine izin verilmesi, partili Cumhurbaşkanının etkinlik ve açılışları uğruna halk sağlığının, insan hayatının feda edildiğinin en somut örneği olarak kabul ediliyor.

Diğer yandan yamu ve üniversite hastanelerinde, pandemi hastanelerinde tıbbi malzeme, ilaç, teçhizat sıkıntısı had safhaya ulaştı. Medikal tedarikçilerinin 20 milyar liraya yaklaşan alacakları ödenemediği için pek çok şirket, malzeme tedarik edemez, birikmiş alacaklarını tahsil edemez konuma geldi. Sektör temsilcileri bu gidişle yara bandı bile bulunamayabileceğini öne sürüyor. Ankara Şehir Hastanesi artırılan yatak kapasitesine rağmen yetersiz kalınca, kapatılan 13 hastanenin yoğun bakım ünitelerinin yeniden açılmasının düşünüldüğü dile getirildi.

Dövize endeksli hasta ve tedavi garantilerinin tutturulması için onlarca hastanenin kapatılmasının yanlışlığı ilk günden itibaren söylenmesine karşılık bu uyarıya kulak asmayan iktidarın ülkeyi getirdiği içler acısı tablo, Türkiye’nin ve 83 milyonun hak ettiği bir tablo değil. Kendi yurttaşlarımız hastanelerde yer bulamamakta, pozitif vakalar ellerine reçete verilip evlerine gönderilmekte. Salgının en hızlı döneminde Atatürk Havalimanı pistleri yıkılarak, İstanbul’da iktidara yakın müteahhide 45 günde ihalesiz yaptırılan iki hastaneyle Sağlık Turizmi’nden milyonlarca dolar gelir elde edilmesinin amaçlanması da bir de acı gösterge.