Türker Hakan TEKİN

POSBIYIK’IN OLUMLU GAYRETLERİ

Türker Hakan TEKİN / Başkent'ten
18 Kasım 2021 Perşembe 19:59

POSBIYIK’IN OLUMLU GAYRETLERİ

Sözlerimin başında okurlarımızı başkent Ankara’dan sevgi ve hasretle selamlıyorum.

Bundan sonraki günlerde, Ereğlili olmayan ama Ereğlili çok sayıda dostu ile bir arada yaşamış, birçoğu ile de kentin hedeflerine ulaşması noktasında omuz omuza çalışmış biri olarak yazı ve yorumlarımla sizlere hitap etmeye çalışacağım.

***

Geçtiğimiz haftalarda okuduğum bir haber, bu çalışmada emeği ve alın teri geçen insanlardan biri olmam dolayısıyla beni de çok mutlu etti.

Sizlerin de bildiği gibi Karadeniz Ereğli’de, Belediye tarafından üreticilere Osmanlı Çileği fidesi dağıtıldı.

Öncelikle Belediye Başkanı Halil Bey’i (Posbıyık) gönülden tebrik ediyorum.

Osmanlı Çileği fideleri, gerçek sahibi olan halkla buluştu. Cumhuriyet Halk Evleri’nde gerçekleştirilen bu buluşma da halktan beklenen ilgiyi gördü.

İşin daha güzel yönü, dağıtımı yapılan çilek fidelerinin kamu kuruluşlarına da verilmesi. Bu kuruluşların arasında bazı üniversitelerin olması dahi ince düşünülmüş bir girişim.

Yine hatırlanacak olursa, benim Kdz. Ereğli Belediyesi’nde görev yaptığım Hüseyin Uysal döneminde Osmanlı Çileği’nin patenti alınmış ve bu yolla da Osmanlı Çileği, yeni bir tür olarak literatüre kazandırılmıştı. O günlerde çok büyük emekler verdim. O emeklerimin heba olmadığını görmek onur verici. Kendisinden önceki dönemde başlatılan çalışmaları üstüne koyarak sürdüren ve daha da geliştiren Belediye Başkanı Posbıyık’a teşekkür etmek gerekir.

Tabii bu çalışmada Çilek Üreticileri Derneği’nin ve kendi bünyesinde Osmanlı Çileği üretimini yaygınlaştırmayı amaç edinen Erdemir’in de gayretleri var. Bu iki değerli kuruluşu da saygı ve takdir duygularıyla selamlıyorum.

Osmanlı Çileği konusunda Çilek Üreticileri Derneği tarafından Karadeniz Ereğli’nin Coğrafî İşaret Tescil Belgesi alınması da çok güzel bir gelişme. Bunu da not olarak paylaşayım.

***

Diğer yandan Belediye Ata Tohumu Projesi’ni de sürdürüyor. Bildiğimiz kadarıyla ilçeye özgü 14 farklı tohum çeşidi, yapılan titiz çalışmalarla üretiliyor. Bir yandan da tohumlar, ayıklanıyor ve çoğaltılıyor. Posbıyık bu çalışma kapsamında yeni seraların yapıldığı bilgisini de paylaştı. Hem bu çalışmalar hem de üretimin artış trendine girmesi, yıllarını ziraat için harcamış biri olarak beni de çok memnun ediyor.

Delihakkı mevkiinde belediyeye ait alanda devam eden Ata Tohumu Projesi çalışmalarına hepimizin katkı ve destek vermesi gerektiğine inanıyorum. Talep arttıkça üretim daha artacak ve çeşitlenecektir. Yok olma eşiğine gelmiş böylesine güzel aromalı ve güzel kokulu bir ürün olan Osmanlı Çileği’ne bu denli sahip çıkılmasına kentte yaşayan her bireyin güzel gözlerle bakması gerektiğine inanıyorum.

 

ARA YOLLAR EREĞLİ’NİN ÖNÜNÜ AÇACAK 

Bu yollar, bundan yirmi sene öncesinde düşünülüp hayata geçirilmesi gereken yollardı. Bildiğim kadarıyla yeni ara yollar açılan bu bölgelerdeki arsalar genelde çok hisseli arazi parçalarıydı. Kimse yol yapılması için bile sahip oldukları bu arazi parçalarından feragat etmek istemiyordu. Evet, geç kaldık; ancak bugün bile bu yolların açılmış olması, daha fazla gecikmeleri önlediği gibi hem kent trafiği hem de ulaşımda kolaylık sağlaması açısından önem taşıyacaktır. Örneğin Kepez Mavişehir’de yaşayan ailelerin çocukları İsmet İnönü İlkokulu’na bu yolları kullanarak daha rahat gidebilecekler. Bu bile dua almaya yeterlidir.  18. Madde uygulamasıyla bu yerlerin belediyeye terk edilmesiyle imar yolu açılmış oldu. O bölgelerde problemli bazı binalar var ayrıca. Eğim düşüklüğünden kanalizasyona bile kavuşamamış evler, doğalgazdan yoksun kalan apartmanlar… Artık yol var. Yol olunca doğalgaz da olacak, kanalizasyon da…

Bu konuyla ilgili diğer görüşlerimi de bundan sonra kaleme alacağım bir başka yazıda sizlerle paylaşacağım.

 

HER SORUNU BAŞKAN MI ÇÖZMELİ?

İşte bu üç önemli çalışma ile ilgili gelişmeler, yazımın başında da ifade ettiğim gibi, kendisini Ereğli’den soyutlamayan şahsımı bile mutlu eden gelişmeler.

Bu güzel çalışmaları Ereğli halkına kazandıran başta Belediye Başkanı Posbıyık olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etmek boynumuzun borcu.

Ancak, Ereğli’de yapılmasının gerekli olduğuna inandığımız her çalışmayı ya da göze batan her eksiğin giderilmesini Belediye Başkanı’ndan mı beklemeliyiz?

Kesinlikle hayır!

Şu aşağıdaki fotoğraf örneğin. Bu fotoğrafın çekildiği yer Ereğli olduktan sonra mahallesinin, sokağının ya da mevkiinin hiçbir önemi yok. Evet, böyle bir rezillik Ereğli’ye yakışmıyor. Görüşlerini benimle paylaşan çok sayıda dostum da bu kötü görüntünün sebebi olarak Halil Bey’i gösteriyor. Buna katılmıyorum. Belediye Başkanı, etrafındaki her eksiği görecek diye bir kaide yok.  O belediyede alanlarıyla ilgili sorumluluk sahibi daire müdürleri nerede? Şefler nerede? Bu ayıbı onların mı daha önce görmesi gerekiyor, Belediye Başkanı’nın mı?

Konuya bir de bu pencereden bakmak lazım. Ama daha da önemlisi, deneyimli bir belediye başkanının ekibinin de hiç değilse bu denli acemilikler yapmamaları gerekir.