POSBIYIK, EYLÜL AYINA GERGİN BAŞLADI

2 Eylül 2020 Çarşamba 11:24

POSBIYIK, EYLÜL AYINA GERGİN BAŞLADI

Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi’nin 2020 yılı Eylül Ayı Olağan Toplantısı bugün Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 10.30’da başlayan ve halka açık olan toplantıda gündemdışı bir konuşma yapan Belediye Başkanı Halil Posbıyık, gergin bir görüntü ortaya koydu. Sözlerinin genelinde, bazı yatırımların ilçeye kazandırılmasında AK Parti iktidarının da nüfuzu ile sıkıntılarla karşı karşıya bırakıldıklarını ifade eden Yüzyılın Efsanesi, bu sorunların AK Partili Belediye Meclis Üyeleri tarafından da takip edilmesi gerektiğini söyledi.

Belediye Başkanı’nın konuşmasında öne çıkan ifadeler şöyle:


“YÜZME HAVUZU KİLİMLİYE’YE YAPILDI”
“2016 yılında Karadeniz Ereğli’ye yüzme havuzu yapılması konusu karara bağlanmıştı. Aradan geçen zaman içinde bu konuda bir gelişme olmadığı gibi, ilçemize yapılması gereken bu yüzme havuzu Kilimli’ye kaydırıldı. Karadeniz Ereğli’ye haksızlık yapılıyor.”

“ASFALT DÖKMEK İSTİYORUZ, KREDİ ALAMIYORUZ”
“Karadeniz Ereğli Belediyesi olarak kentimizin ihtiyacı olan noktalara asfalt yapalım diye fırsat arıyorum. Belediye olarak devletimize beş kuruş borcumuz yok; ama maalesef kredi alamıyoruz. Zonguldak Belediyesi ve Kozlu Belediyesi ise istedikleri zaman istedikleri oranda kredi alabiliyor. Artık isyan etme noktasına geldik.”

“GES PROJESİ’Nİ BİLE ENGELLİYORLAR”
“İlçemizdeki tüm park ve bahçelerdeki ve sokak aralarındaki aydınlatmalar için elektrik parasını Belediye olarak biz veriyoruz. Bu tüketim bedelini devlet vermiyor. Aylık ortalama sekiz yüz bin lira elektrik parası veriyoruz. Bu parayı daha az seviyeye indirmek için de Güneş Enerji Sistemi (GES) oluşturmak için harekete geçmiştik. Bunun için ilk etapta Sütlüce’de 220 dönümlük atıl bir arazi bulduk. Buranın bize devri için dönemin valisi Erdoğan Bektaş ile bir görüşme yaptık. Sayın Vali o günlerde alanın tahsisi konusu başta olmak üzere bize gereken desteği verdi. Ancak aylardır Milli Emlak Genel Müdürlüğünden bu tahsisi yaptıramıyoruz. GES Projesi hayata geçerse aylık sekiz yüz bin lira olan bu elektrik tüketim bedelini dört yüz bin lira seviyesine indireceğiz. Belli bir miktar elektriğimizi kendimiz üreteceğiz. Maalesef konu Ankara’ya gitmesine rağmen aylardır bizi bekletiyorlar. Gerekli belge bir türlü bize ulaştırılmıyor. Karadeniz Ereğli’de hayata geçirmeyi düşündüğümü birtakım yatırımlar engelleniyor. Böyle bir vicdansızlık olur mu? Ben CHP’Li belediyeyim; terörist değilim ki!”

“SUDA KOKU VAR”
Havaların sıcak gitmesinin de etkisiyle barajdaki su seviyesi düştü. Seviyenin düşmesi dolayısıyla içme suyunda koku ve renk değişimi oluştu. Hemen yetkilileri çağırdık; biz nu konuda önlemlerimizi alıyoruz. Sıkıntının takipçisiyiz.”

“CUMA GÜNÜ ÖNEMLİ BİR GÜN”
“OYAK ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bu sabah yine aradılar. Kendilerine sunduğumuz dosyalar üzerindeki çalışmalarını sürdürdüklerini belirttiler. Önümüzdeki Cuma günü iyi sinyaller ortaya çıkacak, diye düşünüyoruz; ama gelişmelere ihtiyatla yaklaşıyoruz. Eğer Karadeniz Ereğli Belediyesi olarak, OYAK ile ilgili meseleleri çözersek Ereğli’de bir devrim yapacağız.”

“BU POLİS BASKINLARI NİYE?”
“Dün akşam saatlerinde, kızımın doğum gününü kutlamak için Bozhane’ye gittik. Biz otururken Zonguldak’tan gönderildiklerini öğrendiğim polisleri gördüm. Önce GBT sorgulaması yapıyorlar, diyerek sevindim. Ancak polisler yaptıkları denetimde masalardaki içkilerin kaldırılmasını istediler. Böyle bir şey olur mu? Buraya Düzce’den, Ankara’dan, diğer yerlerden insanlar geliyor. Böyle bir zihniyetle Karadeniz Ereğli’yi bir turizm kenti haline getirebilir miyiz? Madem alkol denetimi yapacaksın; sokak aralarında ve içki içilmemesi gereken yerlerde bu kontrolleri yapsanıza! Eğer siz mekanları bu denetimlerle baskı altına alırsanız insanlar gayrimeşru yollar arar. Bu işler böyle devam ettiği takdirde Ereğli’ye kimseyi getiremeyiz. Turizmi de geliştiremeyiz.”