B. Olkaç AKÇAKESE

MERCEDES’Lİ AK PARTİLİLER

B. Olkaç AKÇAKESE / Editör
14 Eylül 2020 Pazartesi 19:19

MERCEDES’Lİ AK PARTİLİLER

Adalet ve Kalkınma Partisi’nde, salgınla mücadele dönemine takılan teşkilat genel kurulları yapılmaya başlandı.

Bildiğiniz gibi, Karadeniz Ereğli İlçe Teşkilatı da, 6 Eylül günü genel kurulunu gerçekleştirdi. Yaklaşık yedi yıl elinden gelen hizmeti ortaya koyan ve benim fikrimce de bir seçim haricinde her sandık mücadelesinde başarı gösteren Fatih Çakır’ın yerine, başkanlık koltuğuna gelebilecek en iyi isim geldi.

Yeni İlçe Başkanı Saffet Bozkurt’a, ben de başarı diliyorum.

***

AK Parti’nin yeni ilçe başkanı, görev süresinin ilk günlerinde, kendisiyle beraber görev yapacak yönetim kurulunun oluşumu noktasında eleştiri almaya başlamıştı.

Aslında, teşkilatın sorumluluğu üzerine yüklenecek olan bu isimlerin belirlenmesinde, Bozkurt’u etkisi altına alacak çok sayıda ismin olacağını bizler de tahmin ediyorduk.

Söz konusu AK Parti olduğunda, bunu düşünebilmek çok büyük bir uğraş gerektirmiyor.

***

Mazbatasını alır almaz çalışmalarına başlayan Bozkurt, ilk olarak, ilçeye bağlı merkez köylere ziyaretlerde bulundu. Partili-partisiz, kırsal kesim insanlarıyla bir araya gelmeyi tercih etti. Belki de öncelikli amaç, genel kurul sürecinde kendisinden ve ekibinden desteklerini esirgemeyen köylerdeki AK Partililerle şükran duygularını paylaşmaktı. Ormanlı, Çaylıoğlu ve Çayırlı merkezli ziyaretlerin temel niyetinin bu duygu olduğunu söylemek mantıklı olur.

Ancak; bazı partililerden elde ettiğimiz izlenim şunu gösteriyor ki, çiçeği burnunda ilçe başkanı, bu ilk ziyaret duraklarında ortaya koydukları tavır ve duruşla antipati uyandırdı. Kimilerine göre, ilçenin zengin isimlerinden oluşturulan yeni yönetim, bundan sonra yapılacak herhangi bir çalışma için gerekli maddiyatın karşılanmasında fayda sağlayacak; fakat bu zenginlik, köy ziyaretlerinde bile yeni yönetimin ve yeni ilçe başkanının gösteriş yapmalarına zemin hazırlayacaksa, önümüzdeki günlerde aynı teşkilat yara da alabilecek.

***

Pandeminin de etkisiyle, son yıllarda görülmediği kadar sıkıntılı günler yaşayan; ürünü dalda, alın teri tarlada kalan insanları ziyaret ederken, gösteriş budalası gibi o köylere Mercedes’lerle gitmek; iktidar partisi de olsa bir partinin ilçe başkanının genel başkanlar ya da bakanlar gibi karşılanmalarını sağlamaya çalışmak, Recep Tayyip Erdoğan’ın üzerinde durduğu halkla bütünleşme çağrısını sembolize etmez. Elbette Sayın Erdoğan’ın da her gittiği yerde aynı görkemli karşılamaları yaptırdığı bir gerçek. Bize düşen; “İmamın dediğini yap; yaptığını yapma!”, sözünü hatırlatmak. Zira AK Parti’nin, özellikle ekonomik alanda ülkenin getirildiği çıkmazın ve olumsuz tabloların ortadan kaldırılması için “halka zengin görünmek” gibi saçma sapan bir kaygıyı gütmemesi gerekir. Eğer bu köy zyaretlerini Mercedes’lerinizle yapacaksanız; hiç yapmayın! Milletin sizin caka satmalarınıza ihtiyacı yok. İktidar partisi yöneticisi dediğin halka tepeden bakmayacak. Halkın gözünde gösteriş budalası gibi görünmeyecek.

***

Ben bunu yolun başında hatırlatayım da; sonra birileri ortaya çıkıp; “Siz zaten Fatihçiydiniz!”, demesin.

Biz; “Dost acı söyler.”, gerçeği ile AK Partilileri baş başa bırakalım.