KREDİ NOTUMUZ DÜŞTÜ

14 Eylül 2020 Pazartesi 13:43

KREDİ NOTUMUZ DÜŞTÜ

Bankacılık sektörünün risklerinin arttığı dile getirilen Fitch Ratings, raporunda 20 Türk bankasının kredi notu görünümünü durağandan negatife çevirdi!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, önceki hafta Türkiye'nin kredi notu görünümünü 'Negatif'e çevirmesinin ardından, kurumsal notun ülke notundan yüksek olamayacağı ilkesi çerçevesinde Türk bankalarının kredi notu görünümlerini de aynı şekilde düşürdü.

Fitch'ten yapılan açıklamada, 20 Türk bankası ve bunların iştirakleriyle, kamu bankalarının da içinde yer aldığı Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) görünümünün 'Durağan'dan 'Negatif'e indirildiği duyuruldu. Fitch Ratings, 'döviz rezervlerinin tükenmesi, zayıf para politikası, negatif reel faiz oranları ve kısmen güçlü kredi teşvikinin tetiklediği yüksek cari açığın, dış finansman risklerini artırdığı' gerekçesiyle Türkiye'nin ülke kredi notunun 'BB-(eksi)' olarak teyit edildiğini görünümün negatife dönüştürüldüğünü açıklamıştı. Türkiye raporunda bankacılık sektörünün içinde bulunduğu risklerin de arttığı, finans sektörünün dış kredi yükümlülüklerinin yerine getirilmesinde sıkıntılar yaşanabileceği öne sürülürken, MB rezervlerinin ekside olmasının ve dış finansman temininde ortaya çıkan sıkıntılı tablonun mevcut riskleri daha da büyüttüğü görüşüne yer verildi.