KAYMAKAM YAPICI'DAN BASINA(!) KAHVALTI

9 Ocak 2022 Pazar 12:47

KAYMAKAM YAPICI'DAN BASINA(!) KAHVALTI

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Karadeniz Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı tarafından ilçe basını için kahvaltı organizasyonu düzenlendi.

9 Ocak Pazar günü Öğretmenevi’nde düzenlenen ve 10.30 sularında başlayan programa, Kaymakam Yapıcı’nın yanı sıra Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur, Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık; Adalet ve Kalkınma Partisi Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Saffet Bozkurt, Cumhuriyet Halk Partisi Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul, Milliyetçi Hareket Partisi Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Rahman Demirtürk, Büyük Birlik Partisi Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Yusuf Karaoğlu ve mülki daire müdürleri ile çok sayıda gazeteci de katıldı.

Düzenlenen kahvaltı organizasyonunda yerel basın çalışanlarının en çok ilgi gösterdiği isim Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur oldu. Gazeteciler Uğur ile sık sık hatıra fotoğrafları çektirdi.

HABERİN İÇİNDEN

Uzun yıllar sonra ilk kez bir mülki amir, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü gerekçesiyle gazeteciler onuruna bir etkinlik düzenledi.

Günler öncesinden Kaymakamlık personeli tarafından oluşturulan yerel basın grubuna bırakılan bir ileti ile 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün kutlanması dolayısıyla düşünüldüğü ilan edilen bu etkinliğe çok sayıda gazeteci katıldı.

Bu açıdan bakıldığında Kaymakam Yapıcı’ya teşekkür etmek gerekir.

Ancak;

Madem bu etkinlik gazetecilerin bayram olarak kutladıkları bir gün anısına tertip edildi; gazetecilerin dışında orada konuk edilen isimleri davet etmek, gazeteciler günü için düzenlenen bir etkinlikte siyasilerden ve memurlardan oluşan bir protokol masası tanzim etmek doğru muydu?

Bizler gazeteciler olarak bütün siyasileri elbette seviyoruz. Ancak bizim için düzenlendiği söylenen bir etkinlikte Kaymakam’ın konuşmasını görüntülemek için bize ayrılan masadan kalkıp yirmi metre yürüdükten sonra işimizi yapabilmek reva mıydı?

Bu mesleğin Ereğli’de üç örgütü var. Üçünün de yönetim kurulu başkanları davete icabet ederken, bu mesleğe yıllarını ve ömürlerini vermiş insanları bile sözüm ona hazırlanan protokol masasına davet etmemek ve sanki kaymakamın basın toplantısı düzenleniyormuş gibi bir intiba yaratmak hoş mudur?

Bu mesleğin büyükleri 10 Ocak gibi müstesna bir günde Kaymakam’ın yanında veya karşısında oturmayacaklar da ne zaman oturacaklar?

Böyle misafir ağırlamak olmaz!

Bu etkinliği düzenleyenler; evlerine birilerini davet ederken, onların bilgisi dışında aynı gün aynı saate başka insanları davet ediyorlar mı?

Ayrıca;

Bir kentin mülkiyesinin başındaki isim, davet ettiği insanları başıyla bile selamlamadan yerine oturuyor, hiç kimse ile tokalaşmıyorsa bu ayıp daha da artar.

Gazeteciler için düzenlenen etkinlik biter bitmez, bizler için hazırlanan kahvaltıya katılan muhterem protokol, öğretmenevinin 8.katına çıkarak başka bir toplantıya katıldılar.

Muhtemelen konu şu meşhur cami yeri muhabbetiydi.

Yani, birileri zaten bu konuyu konuşabilmek için bir araya gelmek istiyorlardı ve bunu yapabilmek için de gazetecilerin bayramını kendilerine malzeme yaptılar.

***

A Medya olarak ifade etmek istediğimiz şudur:

Gazeteciler, kendi bayramları için hazırlandığı söylenen bir günde maalesef ikinci sınıf konuk sıfatına maruz bırakıldılar.

Salonda oturdukları yerlerden kaldırıldılar.

Her ne kadar görünüşte bile olsa bayramımız kutlayan yöneticilere teşekkür etsek de yapılan bu muameleyi uygun bulmuyoruz.

Çeyrek asırdan fazla bir süre idarecilik yapan saygıdeğer kaymakamımız bundan sonra ya siyasilerle protokol masası yaparak 10 Ocak’ı kutlamalı ya da hiç değilse bu şerefli mesleğin üç örgüt başkanını masasında misafir etmeyi bilmelidir.

Biz görselde kalan kutlamalar istemiyoruz.

Lafta kutlamalar istemiyoruz.

Günümüzü kutlayacaksanız size yakışacak şekilde kutlayın, istiyoruz.