Okur Yorumları

KAVAK DEREYE BUGÜN KİMYASAL ATIKLAR BIRAKTILAR.

Okur Yorumları / Sosyal Medya'dan...
11 Ocak 2022 Salı 00:50

KAVAK DEREYE BUGÜN KİMYASAL ATIKLAR BIRAKTILAR.

Kavak Dere'de artık balıklar yok
Kavak Derenin sularının rengi değişince bölgede yaşayanlar. Sırasıyla Kaymakamlık, İlçe tarım, İl çevre müdürlüğü ve polise haber verdiler.
Bölgede yaşayanların Av. P. Mine Yılmaz Ereğli Kaymakamlığına bilgi verdi. Kaymakam bey Toplantıda olduğu için görüşülemedi. Ereğli ilçe tarım Kaymakam beyin emri olmayınca bir inceleme yapamayacaklarını söyledi.
Zonguldak İl Çevre Müdürlüğü , İlgilisi Ege doğa AŞ. için üç tutanak tutulduğunu şirkete para cezaları kesildiğini, Kaçak çalışan şirketin kapatılması için Ereğli Kaymakamlığına Yazı yazıldığını ,Kaymakamlık tarafından kaçak çalışan şirket kapatıldığında Kendilerine bilgi geleceğini henüz bir bilginin gelmediğini anlattı. Tesisler için çok sayıda şikayet olduğunu kendilerinin başkaca bir şey yapmadığını detayılca telefon görüşmesinde tarif etti. Bu aşmadan sonra Ereğli Kaymakmlığının yetkili olduğunu söyledi.
Kaymakamlığın bu şirketin kapatılmasını neden geciktirdiği sorumuza bilmiyoruz cevabı verildi.
Tutanak tutulması için Polis arandı. Gecikmeyle de olsa gelen polisler yöre sakinlerini dinledi. Derenin kenarında bekleşen kavak dereli Kadınlar şikayetçi oldukları konusunda israrcı oldular.
Kavak Dere sakinleri adına bir kadın arkadaş Gülüç karakolunda şikayet için ifade verdi.
Derenin kirlenmesinin görüntüleri ve fotoğrafları polis teslim edildi. Dosya savcılığa intikal etti.
Kavak derede yaşayan bölge sakinleri Cumhurbaşkanına Cimer üzerinden durumu anlatan başvurular yapmaya başladığınıda öğrendik..
16 Aralık 2021 Tarihinde İl Çevre Müdürlüğünün Kapatma yazısı Kaymakamlığa ulaşmış ,Ereğli Kaymakamlığı Ereğli Belediyesine tesislerin kapatılması için bir yazı göndermiş yazı sosyal medyada paylaşılmıştı.
Kavak derede artık balıklar yok. Derenin zemini beton oldu..
Mahkeme kararı ve Çevre denetimi yapan kurumlar kapatma kararı aldı.
Ereğli deki yetkililer bu kararı tanımadı.
Şimdi sıra savcılık suç duyurusunda. Kenti yönetenler ile Kavak dere sakinleri mahkemelik oluyor.

Çetin YILMAZ/10.01.2022