KARADENİZ EREĞLİ’DE 29 EKİM COŞKUSU

28 Ekim 2020 Çarşamba 15:43

KARADENİZ EREĞLİ’DE 29 EKİM COŞKUSU

Yarın yurt genelinde kutlanacak olan Cumhuriyet’in ilanının 97. yıl dönümü ce Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla 28 Ekim Çarşamba günü Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.

Son yıllara nazaran daha kalabalık bir vatandaş topluluğunun da katıldığı çelenk sunma törenine, protokolün yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş da katıldı. Kaymakam İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Taner Gün ve Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın anıta çelenk sunmasıyla başlayan günün ilk töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle sona erdi.

 

Atatürk Anıtı’ındaki törenin ardından, Karadeniz Ereğli Belediyesi tarafından yaptırılan, Kuva-yi Milliye’nin öncü ismi Tunalı Hilmi’nin heykelinin açılışı gerçekleştirildi. Tunalı Hilmi’nin yaşam hikayesinin okunmasıyla başlayan törende Başkan Posbıyık, Milletvekili Demirtaş ve Kaymakam Çorumluoğlu birer konuşma yaptılar. Törende Karadeniz Ereğli Belediyesi Folklor Ekibi’nin gösterisi de izlendi.

 

Heykel açılışının yapılmasının ardından da günün son etkinliğine geçildi. Belediye’nin katkıları ve Kaymakamlığın organizasyonu ile öğrenciler, 40 yaş üstü ve altı vatandaşların yarıştığı Cumhuriyet Koşuları’nda dereceye girenlere protokol tarafından madalya ve ödülleri takdim edildi.