GELENEK BU YIL DA DEĞİŞMEDİ

4 Temmuz 2022 Pazartesi 09:44

GELENEK BU YIL DA DEĞİŞMEDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karadeniz Ereğli İlçe Örgütü tarafından gerçekleştirilen kahvaltı organizasyonuna yoğun bir katılım olduğu gözlendi.

Etkinliğe partinin Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş’ın yanı sıra Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve eşi, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin ve eşi, Kandilli Belediye Başkanı Mustafa Aydın, partinin il ve diğer ilçe örgütlerinin başkan ve yöneticileri, İYİ Parti Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Op. Dr. Evrim Balbaloğlu, Demokrat Parti İlçe Başkanı Metin Demir, Eski CHP Milletvekili Ali İhsan Köktürk, partinin eski il ve ilçe başkanları, bazı sivil toplum kuruluş başkan ve yöneticileri ile çok sayıda parti üyesi katıldı.

Eski Bağlık Tesisleri’nde düzenlenen saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayan etkinlikte konuklara hitaben bir konuşma yapan İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılına sıkıntılı bir seçim atmosferi içerisinde ilerlendiğini söyledi.

Ertuğrul özetle şu görüşleri sundu:

“İktidar tarafından maalesef Cumhuriyetimizin rejimi değiştirilmiş ve devletin temelini oluşturan Atatürk ilke ve devrimlerine adeta savaş açılmıştır. Tek adam rejimiyle sınırsız bir yetkiye kavuşan iktidar, devrimlerle olan mücadelesini de her geçen gün artırmaktadır. Onlar Atatürk devrimleriyle mücadele ederken milletimiz ekonomik buhranlar içerisinde perişan olmuştur. Ülkemizin para değeri hızla değerini yitirirken, ekonominin dehası olduğunu iddia eden Sayın Cumhurbaşkanı’nın aldığı önlemlerle zengin kesim daha da refaha kavuşmuş, dar gelirli vatandaşlarımız ise maalesef daha da fakirleşmiştir.”

Halkımızın, devletimize olan güveni adaletten ekonomiye eğitimden sağlığa her konuda azalmaktadır. Halkımızı bu gidişattan kurtaracak olan en önemli güç Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Partimiz, kurulduğu günden bu yana halkımıza demokrasiyi, beraber yaşama kültürünü, insan hak ve özgürlüklerini vatandaşlık bilinci ile birlikte sunmuştur. Partimiz, şu an ülkemize tekrar demokrasiyi getirecek olan ittifakımızın da kurucu ve en önemli aktörüdür. Bizler, bugün makamımız ne olursa olsun, bu şanlı davanın birer neferleriyiz. Bunun bilincinde olarak hareket etmeli ve o yönde çalışmalıyız. Kendimize, yönetici kadrolarımıza, partimize inanalım. Biz, birlikte olursak hedefe ulaşabiliriz ve ancak o zaman gelmekte olanı getirebiliriz. Ne güzel sizinle birlikte çağdaş olmak; laik olmak, dine inanmak. Ne güzel Cumhuriyet halk Partili olmak.”

Demirtaş: “Artık tek başımıza değiliz.”

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş da konuklara hitaben bir konuşma yaptı. Türkiye’nin zorlu bir dönemden geçtiğine vurgu yapan Demirtaş şunları söyledi:

“2016’daki FETÖ Darbe girişiminden sonra AK Parti ve MHP bunu fırsat bilerek rejim değişikliğine gitmek istedi. ‘Bunu tek adam rejimine getirirseniz, Türkiye ekonomik felakete sürüklenir.’, demiştim. Maalesef öngörülerimizde haklı çıktık. Bugün dolar 17 lira sınırında. Halkımız,  Tek adam rejiminin yürürlüğe girmesiyle birlikte büyük bir yoksulluğa sürüklenmiş durumdayız. Şu anda büyük bir ekonomik felaketin, ekonomik buhranın içerisindeyiz. AK parti ve yandaşları hariç toplumun bütün katmanları bundan büyük oranda etkileniyor. Bunun ekonomik yansımaları yanında sosyal yansımalarını da görüyoruz. Böyle bir ortamda Genel Başkanı’mız Kemal Kılıçdaroğlu ve diğer genel başkanlarımızın önderliğinde oluşan 6’lı masayı Türkiye’nin geleceği için son derece önemli görüyorum. Özellikle 6’lı masayı oluşturan partilerin birlikte çalışmasıyla ve güç birliğiyle önümüzdeki ilk seçimde bu tek adam rejiminden kurtulacağız. Onun için bütün partili arkadaşlarımdan çalışma yaparken özellikle 6’lı masanın özüne ve ruhuna zarar vermeyecek söylemler ve eylemlerle devam etmelerini rica ediyorum. Artık tek başımıza değiliz, Türkiye’nin geleceği için 6’lı masa ile birlikteyiz.”

Posbıyık: “Özeleştiri yapmak da gerekli.”

Eski Bağlık Tesisleri’nde düzenlenen kahvaltıda Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık da bir konuşma yaptı. Posbıyık bu tür kahvaltı etkinliklerde, özeleştiri de yapmak gerektiğini söyledi.

Konuşmasını Belediye Başkanı olarak değil bir CHP üyesi olarak yaptığını kaydeden Posbıyık şunları söyledi:

“CHP, Millet ittifakı ile beraber çok güzel yol alıyor. Bana göre iktidara gidiyoruz, diye Zonguldak bölgesinde büyük bir rehavet olduğunu gözlemliyorum. Bu rehavetin tehlikeli olduğunu söylemek zorundayım. Zonguldak’ın birçok köyünde üyemiz olmadığını, dolayısıyla delegemizin de olmadığını gayet iyi biliyorum. Sizler de iyi biliyorsunuz bu gerçeği; ama sessiz, konuşmayan, özeleştiri yapmayan bir toplum olduk. En tehlikeli durum bu. Karşımızda -beğenirsiniz/beğenmezsiniz- 20 senedir iktidarda kalan bir parti var. Onun bir de lideri var. Her türlü yasal imkanları elinde. Yarın sabah ne yapacağını bilmiyorsunuz. Her türlü yasal değişikliği yapabilir. Ne yaptığını zaten hiç kimse anlamıyor; herkes bakıyor. Onun için hem CHP yöneticilerinin hem de Millet İttifakı yöneticilerinin biraz daha hassas, dikkatli, birlik ve beraberlik içerisinde olmasının doğru olacağını düşünüyorum. Benim Zonguldak’ta izlediğim olay şu: ‘Nasıl olsa CHP iktidar oldu. Milletvekili, belediye başkanı kim olacak?’ Herkes bunun hesabı içinde ve herkes birbirine çelme takmaya çalışıyor.  Bu çok tehlikeli bir olaydır.”