ERTUĞRUL FINDIK ÜRETİCİSİNİ UYARDI

23 Haziran 2021 Çarşamba 10:36

ERTUĞRUL FINDIK ÜRETİCİSİNİ UYARDI

Cumhuriyet Halk Partisi Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğ Ertuğrul, yaklaşmakta olan fındık hasadı dönemi öncesinde çiftçileri uyardı.
Yazılı bir açıklama yapan Eylem Ertuğ Ertuğrul, bu yıl rekoltenin geçen yıla göre yüksek olacağının söylendiğini kaydederek; “Henüz yetkili makamlarca 2021 yılı Türkiye rekoltesi açıklanmamışken rekoltenin yüksek olacağına dair çıkarılan söylentiler üreticilerimizin aleyhine olmaktadır. Yüksek rekolte beklentisi fındık fiyatını belirleyen, oyun kuran tekellerin iştahını kabartırken üreticilerimiz bir taraftan masrafını çıkarmanın bir taraftan da bankalardan aldığı kredileri geri ödemenin derdine düşmüştür.”, dedi. “Oysa en önemli fındık bölgelerinden Ordu'da ilk bahar aylarında don şimdi de dolu ve rüzgar zararları haberleri geliyor. Yani gerçek rekolte fındık harmana inince belli olacak.”, diyen Ertuğrul, hükümetin üreticinin fındık ticaretini elinde tutan tekellerin oyununu bozmak için bir an önce TMO aracılığı ile fındık alımında uygulayacağı taban fiyatları açıklaması gerektiğine vurgu yaptı. CHP İlçe Başkanı açıklamasını şu cümlelerle sürdürdü:
“Dünyanın en büyük fındık üreticisi ve ihracatçısı olan Türkiye, dünya fındık üretiminin yüzde 70’ini, ihracatın ise yüzde 80’ini gerçekleştirmesine rağmen yapılan politika yanlışlıklarından dolayı bir türlü söz sahibi olamıyor. Üretici nezdinde katma değer yaratılamadığından işin kaymağını hep başkaları yiyor. Her ortamda yerli ve millilikten dem vuran AKP Hükümeti fındık üreticisini dünya devi Ferrero'nun insiyatifine bırakmıştır. Türkiye'deki önemli fındık firmalarını satın alan Ferrero toplam fındık üretiminin % 80'nin satın almakta ve fiyatlarla istediği şekilde oynamaktadır. Günün sonunda üreticinin hakettiği fiyatlar değil Dünya Tekeli Ferrero'nun belirlediği fiyatlar konuşulmaktadır. Bu firmanın daha çok kar elde etmek için fındığı ucuza kapatma oyunları içinde olduğunu fındık sektöründe bilmeyen yok. Ne yazıkki Ferrero’nin fındığı ucuza kapatmasına iktidar müdahale etmiyor. TMO’nun açıkladığı fiyat Ferrero’nun işine geliyor. Fındık fiyatları gerçek değerine yükselmiyor. Bu fiyat oyununun sonucunda fındık üreticisi kaybediyor, İtalyanlar kazanıyor. İktidar da olup bitene seyirci kalıyor, üreticinin mağduriyeti önemsenmiyor. Bu politika fındık sektöründe yaratılan katma değerin yurt dışına çıkmasına yol açıyor. Aslında birkaç firma para kazanırken biz ülke olarak kaybediyoruz.”
Elbet çıkış yolları var.. İktidara geldiğimizde fındık sektörü paydaşları ile Fındık Piyasası Denetleme Kurulu oluşturacağız. Kurul'un bilimsel çalışmaları doğrultusunda fındık politikamızı belirleyeceğiz. Üreticilerin fındık tekelleri elinde ezilmemesi için 'Üretici Birlikleri' kurulmasını teşvik ederek fındığın alım satım ve işlenmesinde etkin olmasını sağlayacağız. Bu sayede üreticilerin fındık sektöründe yaratılan katma değerden pay almalarını sağlayacağız.
TMO ve Fiskobirlik veya yeni kurulacak üretici birlikleri eliyle taban fiyat uygulaması üzerinden ve piyasanın altında olmamak kaydıyla fındık alımı yapılmasını sağlayarak üreticinin yanında olacağız. Üreticimizi yabancı tekeller ve Türkiye'deki ortaklarına ezdirmeyeceğiz.
Fındık sektöründe sorun çok. Bahçelerin yaşlanması, mevsimlik işçiler, sigortalama, girdi maliyetlerinin yüksek oluşu, verimlilik başkaca çözülmesi gereken sorunlar.”
Açıklamasında Cumhuriyet Halk Partisi olarak fındık ile ilgili ne kadar sorun varsa paydaşlarla oturup bilimsel yöntemlerle çözeceklerini kaydeden CHP Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Ertuğrul, üzerinde durdukları sorunların elbette çözüleceğini ama öncelikli olanın bu yıl üreticiyi kurtarmak olduğunu belirterek bunun için de acil olarak yapılması gereken iki çalışma olduğunu söyledi. Ertuğrul bu çalışmaları da şöyle yorumladı:
1- Fındıkta 2014 yılından bu yana dekar başına 170 TL olarak ödenen alan bazlı gelir desteği 7 yıldır değişmiyor. Oysa başta gübre, ilaç, mazot olmak üzere hemen her şeyin fiyatı yüzde 100’ün üzerinde artarken. 2014 yılından bu yana sadece enflasyon farkları eklense fındık alan bazlı gelir desteğinin 2021 yılı için dekar başına 400 TL civarında olması gerekiyor. Fındıktaki alan bazlı desteğin enflasyon artışı ve girdi maliyetleri dikkate alınarak bir an önce güncellenmesi çok önemlidir.
2- Fındık üretimini olumsuz etkileyen don, dolu gibi afetler ile girdi maliyetlerindeki artışlar göz önüne alınarak sezon başlamadan taban fiyat ve TMO'nun alım yapacağı açıklanmalıdır. Bu yıl üreticiyi kurtaracak olan fiyat 4 dolar karşılığı olan 30-35 TL'dir. Fındık fiyatının dış alıcının inisiyatifine kalmadan dengelenmesini devlet sağlamalıdır. Çünkü kur artışları üreticinin aleyhine olmaktadır.
Hükümeti bir an önce bu konularda karar almaya davet ediyoruz.
Üreticilerimiz yalnız değildir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak her zaman üreticimizin, halkımızın yanındayız. Her platformda üreticimiz ve halkımız üzerinde oynanacak oyunları açıklamaya, açığa vurmaya devam edeceğiz.
Birlik olalım. Milli çıkarlar fındık üreticisini desteklemeyi gerektiriyor. Yabancı şirketleri değil. Bu bilinçle hareket edelim. Uluslararası Tekelin elinde oyuncak olmayalım. Oyunu biz kuralım. Çünkü biz güçlüyüz. Bunu göstermeliyiz. Biz kazanalım ülke kazansın.”