ERTUĞRUL: “EN AZ 10 BİN KİŞİDEN İMZA TOPLAYACAĞIZ.”

20 Mayıs 2022 Cuma 01:46

-özel haber-

ERTUĞRUL: “EN AZ 10 BİN KİŞİDEN İMZA TOPLAYACAĞIZ.”

Gazeteci Yazar Altan Akçakese’nin hazırlayıp sunduğu sosyal medya programı Dost Meclisi, 19 Mayıs Perşembe akşamı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul’u konuk etti.

İnteraktif olarak yayına sunulan ve Türkiye gündemi ile yerel gündemin tartışıldığı programda Akçakese’nin sorularına yanıt veren Eylem Ertuğrul, iktidar mensuplarının baskılarıyla Karadeniz Ereğli sahil bandına yapımı düşünülen ve projesi askıya çıkarılan Merkez Camii’nin yerine 2018 yılında olduğu gibi bir kez daha itiraz edeceklerini ve bu itirazlarını güçlendirmek için parti örgütü olarak imza kampanyası düzenleyeceklerini belirtti.

 

“PROBLEMLİ BİR ÖRGÜTÜMÜZ YOK.”

Programın ilk bölümlerinde CHP ile ilgili gelişmeleri yorumlayan Eylem Ertuğrul, partilerinin genel kurul ve kurultay takvimini ertelediğini hatırlatarak; “Şöyle bir gerçek var. Bizimkiler gibi kongrelerden sonra çok ciddi kırılganlıklar ve güçlükler yaşanıyor. Bizim partimizin özelliği bu. Ben bunu çok yadırgamıyorum. Her zaman söylüyorum; demokrasinin en çok olduğu parti biziz Türkiye’de. O yüzden bizden çok ses çıkar; ama biz hepimiz CHP’liyiz. Bu süreçler atlatılıyor. Genel Merkez de bunu görerek; kadrolar oturmuş, Türkiye çapında problemli örgüt kalmamış. Tekrar bir kongre sürecine girdikten sonra, özellikle erken genel seçim beklentisiyle birlikte, bu süreci bir daha yaşamak istemediler haklı olarak. O yüzden de genel seçim sonrasına kadar kongreler yapılmayacak.”, dedi. Partilerinin genel merkezinden aldığı bir bilgiyi de paylaşan Ertuğrul şunları söyledi:

 

“DOĞRU BİR KARAR.”

“Ayrıca bir de kanun hazırlığı olduğuna dair bilgim var; yönetimlerin görev sürelerinin altı yıla çıkarılabileceğine dair… Böyle bir süreç var. Bu, genel merkezden aldığım bir bilgidir. Böyle bir hazırlık var. Kongreler altı yılda bir yapılabilir. Bizim Genel Merkez’imiz de genel seçimden sonra kongreleri yapmayı planlıyor. Böyle yapılması da doğrudur; çünkü ben örgütün iki ayrı seçime hazırlanmasına taraftar değilim. Örgütlerin yenilenmesi, motivasyon, enerjinin biraz artması gerekiyor. Genel seçimden sonra da örgüt genel kurulların ve kurultayın yapılması sürecinin hızlı bir şekilde tamamlanmasından sonra yerel seçimlere hazırlık yapılabilir.”

 

Genel Seçim süreci başladığında kendisinin ilçe başkanlığı görevinden istifa edeceği ve bu olduğu takdirde de Ereğli İlçe Örgütü yönetiminin dağılacağına yönelik ortaya atılan iddialara da yorum getiren CHP Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul hakkındaki iddialara gülüp geçtiğini belirterek; “Aç tavuk kendini darı ambarında sanırmış.”, dedi. Ertuğrul iddiayla ilgili şu görüşleri sundu:

 

“BİZDE SIKINTI YOK.”

“Bizim bir örgüt yönetimimiz var. Bu yönetim bir bütünlük içerisinde çalışıyor. Ben bugün ilçe başkanlığından ayrılsam bile Eylem Ertuğrul gider A kişisi, B kişisi ilçe başkanı olur. Bizim yönetim kurulumuz da mükemmel bir uyum içerisinde. Hiçbir yönetim kurulunda olmadığı kadar güzel bir uyum içerisinde. Bizde bir sıkıntı yok.”

 

Yerel gündemdeki konulara gelindiğinde ise ilk olarak Ereğli’nin sahil bandında yapılması planlanan ve projesi askıya çıkarılan Merkez Camii’nin yapılması istenen yere itiraz edeceklerini ifade eden Ertuğrul çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ertuğrul bu konuyla ilgili olarak da şunları söyledi:

 

“VAR MI ORTAYA ÇIKAN…?”

“Belediye AK Partili de olsaydı MHP’li de olsaydı, İYİ Partili de olsaydı ve meclis çoğunluğu da onlarda olsaydı; eğer bir belediye meclisi bu projeye onay vermemişse o projeyi yapmak o şehrin halkına bir saygısızlıktır. Tepeden inme geleceksiniz; camiyi buraya yapacağım… Yapın o zaman bir referandum Ereğli’de. Görelim bakalım kim ne kadar istiyor, istemiyor. Bir sürü toplum kuruluşu; ‘Biz camiyi de herhangi bir yapılaşmayı da sahilde istemiyoruz. Bu uygun değil. Sahil bandı bozulmasın.’, diyor, bas bas bağırıyor. Var mı ortaya çıkan ve biz bu camiyi sahilde yapılsın istiyoruz, diyen? AK Partili birçok insan tanıyorum ben; diyorlar ki sahile bu cami yapılmaz. Yapılmaz tabii! Yer mi yok? Askeriye lojmanlarının olduğu alan bana göre en iyi yer. Bunu her zaman söylüyorum. Haydi orada olmasın; birçok yer var. Gidin Kemer tarafında Acheron Vadisi’nin orada yer var. Orada yapın! Ne güzel! Şehir trafiğini de rahatlatırsınız; hem de düz alana yapacaksınız. Maliyeti de çok daha düşük. Çok daha geniş bir alanda istediğinizi yapabilirsiniz. Otopark sıkıntınız da olmaz. O olmaz, bu olmaz!”

 

“HAYIRSEVERLER BAŞKA BİR ŞEY YAPSINLAR!”

“Ben süreci şöyle değerlendiriyorum. Kent Meydanı’nı yapabilmek adına Karadeniz Ereğli Belediyesi’ni sıkıştırmak için bu konuda bastırdılar; fakat ondan sonraki süreç istedikleri gibi gelişmiyor. Belediye Başkanı bu konuda direnç gösteriyor. Baktılar bu direnci şu an için kıramıyorlar; bu sefer de bunu bir tehdit unsuru gibi kullanmaya çalışıyorlar. Bu şehrin insanlarına sorun! Biz bu konuyla ilgili imza kampanyası başlatacağız. Ben inanıyorum ki Ereğli’den en az on bin kişisel imza toplayacağız. Bunların hepsini de vereceğiz. Çünkü bu, olacak bir iş değil. Bu kararla şehrin halkının kararlarını hiçe sayıyorsunuz. Gidin bu camiyi Kemer tarafında yapın. Sahilde cami yapılmasının birçok problemi var; maliyeti yüksek. Neymiş para devletten çıkmayacakmış, hayırseverden çıkacakmış. Başka bir şey yapsınlar hayırseverler. Gitsin Devlet Hastanesi’nde yanık ünitesi kursun hayırsever. Gidip de denize otuz metre açılıp kazıkla uğraşmasın. Yazık, günah! Çok hayırseverse gitsin, Ereğli-Devrek yolunu yapsın! Onu yapsın bu kadar büyük bir hayırseverse. Daha fazla sevap alır; o yoldan her geçenden dua alır. Oradan araba geçtikçe onlara sevap yazılır. Bu kadar basit bu! Ereğli’nin hiç mi eksiği kalmadı da sahilde cami diyorsunuz? Alın; size alternatif yer de sunuluyor. Alternatif olan yerlere yapmıyorsunuz; ‘Ben illa buraya yapacağım!’ diyorsunuz. Sen mi yaşıyorsun burada Çevre ve Şehircilik Bakanı? Gel o zaman ikametgahını aldır, gel burada yaşa; buradan git, gel. Bu kabul edilebilecek bir şey değil!”      

 

“KAMPÜS PROJESİ BİRAZ GECİKTİ.”

Yapımı gecikmeye uğradığı için iktidar temsilcilerinin eleştirilmesine sebep olan Ereğli Eğitim Kampüsü ile ilgili gelişmeleri de yorumlayan CHP Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul Ereğli’nin enerjisinin boşa harcandığını iddia ederek; “Bir şehrin enerjisi bu kadar boşa harcanmaz. Bakın Ereğli Eğitim Kampüsü projesi biraz gecikti. Pandemi nedeniyle de projenin çizilmesi biraz gecikti. Sonuçta öyle ya da böyle bir proje ortaya çıktı.”, dedi. Bu projeyle ilgili olarak da bazı iddialar olduğunu hatırlatan Ertuğrul şunları söyledi:

 

“ERDEMİR YAPSIN BİR BABALIK!”

“Bu projeyi Ereğli’de bedava yapabilecek insanlar var, deniyor. Sonuçta güzel bir proje çıktı kardeşim. Zaten Erdemir, binanın birini ben yapacağım, diyor. Akın Tatoğlu da birini ben yapacağım, diyor. Geriye bir bina daha kaldı. Anladığım kadarıyla sayın Kaymakam Erdemir’in iki binanın yapımını da üstlenmesini istiyor. Altı ay kadar önce proje Erdemir’e teslim edildi. Erdemir bu projeye bakacak ve değerlendirecek. ‘Biz bu projenin şu kadarını yapıyoruz.’, diyecek. Benim bu olayla ilgili anladığım, şimdi top Erdemir’de. Bunun dışında başka bir gelişme olmadı. Bana göre Erdemir’e de üçlü bir baskı var: AK Parti cami işi için Erdemir’i devreye sokmaya çalışıyor. Cami için belirlenen hayırseverlerden biri de Erdemir olabilir. Belediye Başkan’ımız da kent meydanı projesi için Erdemir’in destek vermesi için zorluyor. Eğitim Vakfı da kampüsün diğer binası için… Erdemir de yapsın bir babalık, bunların hepsini yapsın bari. Ama camiyi sahile yapmasın, uygun bir yere yapsın. Yapılabilecek en doğru iş bu; ancak bence Kaymakam Bey’in Erdemir’i kampüs projesine katmak için yaptığı işler doğru. Belki bize bir ay kaybettirir ama uzun dönemde çok şey kazandırır.”

 

“EREĞLİ’YE YENİ BİR FAKÜLTE VERİLEBİLİR.”

“Ben Ereğli Eğitim Kampüsü projesi konusunda önemli bir yol kat edildiğini düşünüyorum. İsmail Çorumluoğlu’nun kaymakamlığı döneminde yapılması gereken daha çok iş olduğundan günler yoğun geçiyordu. Bülent Ecevit Üniversitesi’nin rektörü de değişti. Biz hep beraber ziyaret için eski rektörümüze gitmiştik ve o dönemlerde eski rektörümüz bize karşı bir direnç göstermişti; fakat yeni rektörümüzün Ereğli’ye bakış açısı biraz farklı. Kendisi; ‘Zonguldak teknik bir şehir.’, diyor. Ereğli’ye mühendislik fakültesi için bir sinyal çakıyor, diye düşünüyorum. Ereğli’ye yeni bir fakülte verilebilir. Mahmut Özer beyin de Milli Eğitim Bakanı olmasıyla birlikte Ereğli’ye bakış açısının biraz daha pozitif olacağını sanıyorum. Bu konuda önümüzdeki günlerde bir hareketlilik olacaktır.”

 

“EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ BİNASININ İHALESİ 30 HAZİRAN’DA.”

Programın sonunda 30 Haziran’da Ereğli’nin yeni Emniyet Müdürlüğü binasının ihalesinin yapılacağını kaydeden Ertuğrul; “Müteahhitlerin çekinceleri ile ilgili ihale şartnamesinde iyileştirmeler yapıldı. Bu bilgiyi de AK Parti İlçe Başkanı’ndan (Saffet Bozkurt) aldım. Bu iyileştirmeler yapıldıktan sonra 30 Haziran’daki ihaleye müteahhit (yüklenici) firmalar katılacaktır. Ancak bugünün standartlarına göre bir sözleşme yaptıysanız bu sözleşmeye ne kadar bağlı kalınabileceğini bilmiyorum; çünkü inşaat maliyetleri artıyor. Bilmiyorum o zaman ne olacak. Bu çok zor iş. Bu şartlar içerisinde ihaleye katılmayan müteahhitlerde de ben suç bulamıyorum.”, dedi.