E-HACİZ UYGULANAN TAPU SAYISI 5 MİLYON 431 BİN OLDU

12 Haziran 2022 Pazar 12:36

E-HACİZ UYGULANAN TAPU SAYISI 5 MİLYON 431 BİN OLDU

İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak tarafından hazırlanan ve kamuoyu ile paylaşılan Cumhuriyet Halk Partisi Haftalık Değerlendirme Raporu açıklandı. Raporda her gece yarısı akaryakıt zamlarıyla, elektrik-doğalgaz zamları ve ÖTV artışlarıyla 85 milyonu bunaltan iktidarın şimdi de elektronik hacizlere hız verdiği kaydedildi.

CHP’nin haftalık raporunda vergi, SGK, Tapu Daireleri, Kredi Yurtlar Kurumu gibi kuruluşlar eliyle milyonlarca kişinin, şirket ve işletmelerin banka, şirket, maaş hesaplarının e-haciz uygulamasıyla bloke edilerek nefes alamaz getirildiği iddia edildi. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB), iktidara yakın şahıs ve şirketlerin vergi borçlarını görmezlikten geldiği dönemde işyerinin, evinin kirasını ödeyemeyenlerin peşine düşüldüğünün belirtildiği raporda şu görüşler de yer aldı:

“Vergi Dairesi’ndeki bir memurun bastığı bilgisayar tuşuyla hayatı karartılan yurttaşlar AK Parti iktidarının çıkarttığı elektronik haciz (e-haciz) uygulamasıyla, bankadaki parasını hiçbir şekilde kullanamaz hale getiriliyor. Salgın sürecinde bile e-haciz uygulamasını sürdürdüğü ortaya çıkan iktidarın 2020 yılında tapu dairelerinde e-hacizle el koyduğu tapu sayısı 3 milyon 737 bin iken, 2021’de e-haciz uygulanan tapu sayısı 5 milyon 431 bine yükseldi. Vergi ve SGK yapılandırmasında iki taksit ödeyemediği için banka hesabı bloke edilerek e-haciz uygulananların sayısı ise 2020’de 3,3 milyona iken 2021’de 4,6 milyona çıktı. E-hacizle el konulan tapular, bloke edilen banka hesaplarının toplamı 12 milyonu aştı. Kredi Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) öğrenimi sırasında öğrenci kredisi kullanan, üniversiteyi bitirdikten sonra iş bulamayan gençlere karşı e-haciz yağmuru başlatan KYK’nın mağdur ettiği, kanuni takip başlattığı gençlerin sayısı da 5 milyonu aştı. Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği, e-haciz mağduru olanların bankalardan kredi çekemediklerine de dikkat çekerek, bu uygulamadan vazgeçilmesi için iktidara çağrıda bulundu. Meslek örgütleri ve konfederasyonlar, oda ve borsalar, muhasebeci ve yeminli mali müşavirler örgütleri, mükelleflerin çaresiz durumda olduğunu e-haciz blokajlarıyla ellerinin kollarının bağlandığını vurguluyor. Kredi çekerek haciz borcunu kapatmak isteyenler, hesapları e-hacizle bloke edildiği kredi talepleri reddediliyor.”