Mehtap EROL

COVİD-19 SÜRECİNDE GÖKYÜZÜ

Mehtap EROL / Anadolu'dan
30 Ekim 2020 Cuma 12:55

COVİD-19 SÜRECİNDE GÖKYÜZÜ

Covid-19 virüsü, Dünyayı her yönüyle etkileyen bir virüs. Salgın, herkesin hayatını büyük ölçüde etkiledi. Salgın dolayısıyla dışarı çıkmamaya özen gösterdik, gösteriyoruz; işlerimizi evden halletmeye çalışıyoruz, okullar bile uzaktan eğitim ile evden devam etmeye başladı. Kızım, Astronomi Ve Uzay Bilimleri Bölümünde okuduğu için bu süre zarfında gökyüzüne daha fazla bakma fırsatım oldu. Bakarken de kızım, gökyüzündeki değişimlerin çok olduğunu ve bu değişimlerin bize çok şey söylediğini anlattı.

Gökyüzüne bakmayı herkes sever. Hatta çoğu kişi için romantiktir fakat aslında gökyüzü bize çok fazla şey söyler: Gökyüzüne bakarak hangi mevsimde, ayda, hatta bilginize göre hangi günde olduğunuzu bile anlayabilirsiniz. Mesela Dünyanın neresinde olduğunuzu anlamak için Kutup Yıldızı size çok yardımcı olacaktır. Kutup Yıldızı, hangi enlemde olduğunuzu gösterir: Ufkunuzdan Kutup Yıldızına kadar olan açı mesafesi, enleminizdir. Peki bu açı mesafesini nasıl ölçeriz? Bunun için kullanılan pek çok yöntem mevcut. Mesela bir Usturlap kullanabilirsiniz ya da bu açıyı ölçmenizi sağlayacak olan çokça telefon uygulamalarından bir tanesini... Eski ve basit bir yöntemle, elinizi kullanmanız yeterli. Eliniz yumruk halindeyken kolunuzu hiç kırmadan, düz bir şekilde ufkunuza paralel vaziyette tutun. Yumruğunuzun aşağıdaki şekilde olduğu gibi durduğundan emin olun. Bu durumda eliniz 10° yi temsil eder. Elinizi, bu halini bozmadan, Kutup Yıldızına kadar çıkartarak ölçün. Kutup Yıldızına geldiğiniz andaki ölçünüz, Dünya üzerindeki enleminizi verecektir. 

 

Kayseri’de bu ölçümünüzün yaklaşık 38° çıkması gerekir. Evde tek başınıza deneyebileceğiniz bu gibi durumlar Astronomi biliminde fazlasıyla var. Kızımla beraber öğrenmeye devam.

Evde kalalım ve gökyüzüne daha fazla bakalım…

 pastedGraphic.png