CHP'LİLER ATATÜRK ANITI ÖNÜNDE BİR ARAYA GELDİ

11 Eylül 2022 Pazar 12:43

CHP'LİLER ATATÜRK ANITI ÖNÜNDE BİR ARAYA GELDİ

Gazi Mustafa Kemal ve dava arkadaşlarının 9 Eylül 1923 tarihinde Halk Fırkası adıyla kurdukları ve Gazi Meclis ile birlikte Türk İstiklal Mücadelesi’ne önderlik eden tek siyasal oluşum olan Cumhuriyet Halk Partisi yurt genelinde 99. kuruluş yıldönümünü kutluyor.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu ve ilk yasal siyasi partisi olma özelliklerini taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi, 1923'ten 1950'ye kadar aralıksız iktidarda kalmış, bu özelliği ile de Türkiye'de en uzun süre iktidarda kalmış siyasi parti.

"Halk Fırkası" adıyla Anadolu ve Rumeli Müdâfaa-i Hukuk Cemiyeti'nin devamı olarak kurulan parti, 10 Kasım 1924'te "Cumhuriyet" sözcüğünü de alarak Cumhuriyet Halk Fırkası olmuş,  1935'teki 4. Kurultay'da "fırka" sözcüğü yerine dış dünyayla daha uyumlu bir sözcük tercih edilmesi kararlaştırılınca bugünkü "Cumhuriyet Halk Partisi" adı benimsenmişti.

 

Partinin genel merkezinin direktifleri ile 99. kuruluş yıldönümü için yurt genelinde eş zamanlı düzenlenen tören 09.30’da başladı. Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde de partililer Atatürk Anıtı önünde bir araya geldiler. Törende, 2008 yılında partiye katılan ve 2009 ile 2019 Yerel İdareler Seçimleri’nde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Belediye Başkanı seçilen Halil Posbıyık’ın yine yer almadığı gözlendi. Törende CHP’li Karadeniz Ereğli Belediyesi’ni Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Okur temsil ederken yine partinin bazı belediye meclis üyeleri de törene katılmadı.

İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul’un Atatürk Anıtı’na çelenk sunduğu törende genel merkez tarafından hazırlanan bildiri yine İlçe Başkanı Ertuğrul tarafından okundu.

Ertuğrul tarafından okunan açıklamada şu görüşler yer aldı:

“Kurtuluş mücadelesinin ve kuruluş iradesinin siyasi önderi Cumhuriyet Halk Partisi 99 yaşında. Bugün bu tarihi mirası coşkuyla kutlamak ve Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılını hep birlikte inşa etme kararlılığımızı bir kez daha güçlü bir sesle beyan etmek için buradayız.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 9 Eylül 1923 tarihinde siyasi faaliyetlerine başlayan Cumhuriyet Halk Partisi, ülkemizin kuruluş mayasını oluşturan ve genç Cumhuriyet’i demokrasiye hazırlayan bir partidir.

Saraya karşı milletin kayıtsız şartsız egemenliğinin iradesini esas alan Cumhuriyetimizi yeniden ortak bir değer haline getirmek, demokrasi ile taçlandırmak bugün her şeyden daha öncelikli bir görevdir.

Cumhuriyetimizin yüz yıla yaklaşan tarihinin son yılları maalesef büyük bir yıkıma yol açan Tek Adam Rejiminin talan düzeni ile geçmiştir. Demokrasiyi, adaleti, kalkınmayı yok sayan talan ve tek adam rejiminin sonucunda çok boyutlu bir buhranın ağır tahribatı yaşanmaktadır. Milyonları yoksulluğa mahkum eden bu yolsuzluk düzeni, bir avuç imtiyazlıya ciddi servet transferleri yaparak, halkın olan tüm kaynakları küçük bir sınıfın elinde toplamış, eşitsizlikleri derinleştirmiş, güvencesizliği artırmıştır.

Ancak umutsuzluğa yer yok! Talan ve tek adam rejiminin ülkemizi sürüklediği bu çok yönlü buhrandan güçlendirilmiş parlamenter sistemi kurarak, Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırarak, egemenliği tekrar kayıtsız şartsız millete devrederek, hukukun üstünlüğüne dayalı hukuk devletini kurarak ve hepimizin birlikte zenginleşeceği üretim ekonomisini ve sosyal devleti inşa ederek çıkacağız.

Önümüzdeki dönem, talan ve tek adam rejiminin bu ağır tahribatına, bu derin buhrana karşı tüm toplumsal kesimlerle yanıt üreteceğimiz önemli bir tarihi eşiktir.

CHP olarak, demokratik ve müreffeh geleceği halkımızla birlikte inşa etme ve toplumsal barışı tesis etmenin tarihi sorumluluğunu taşıyoruz.

Tüm hakları yok eden ve toplumu ayrıştırarak kutuplaştıran bugünün iktidarının yıkıcı siyasi anlayışının yerine kamu yararını gözeten, toplumsal barışı güvence altına alacak aydınlık bir geleceği el birliği ile kuracağız.

Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılında, demokrasi, adalet, üretim ekonomisi, sosyal devlet ve sürdürülebilirliği merkezine alan, toplumsal barışı ve kamu yararını güvence altına alan bir siyaseti inşa etmek idealiyle durmaksızın çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz.

Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracak, hak temelli bir kalkınma hamlesi ile herkesin zenginleştiği ve refaha kavuştuğu, güvenceli ve insan onuruna yakışır bir geleceği kuracak tarihsel mirasa, birikime, gelecek vizyonu ve siyasi iradeye de sahiptir.

Cumhuriyet Halk Partisi, 99. Kuruluş Yıl Dönümünde yine halkımızın umut kaynağı olmanın getirdiği onurlu sorumluluğun bilincindedir. İkinci yüzyılına giren Cumhuriyetimiz, milletin iradesi ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin gelecek vizyonu ile yeniden dünyanın saygın bir ülkesi haline gelecektir.

Sorumluluğumuz büyük.

Kararlıyız.

Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti, yine onun eseri olan Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yüceltilerek yoluna devam edecektir.

Kuruluş Yıl Dönümümüz kutlu olsun.

Ne mutlu Cumhuriyet Halk Partiliyim, diyene!” 

Cumhuriyet Halk Partisi Karadeniz Ereğli İlçe Örgütü’nün kutlama programlarına yine 9 Eylül Cuma günü 18.00’de parti örgütünde düzenlenecek müzik dinletisiyle devam edilecek.