CAMİ PROJESİ HAZIR

4 Ocak 2022 Salı 03:14

CAMİ PROJESİ HAZIR

Cumhurbaşkanlığı makamı kararı ve bütçesi ile Karadeniz Ereğli'de yapımı planlanan ancak yeri konusunda yerel yönetim ile AK Parti yöneticileri arasında tartışmaların yaşandığı cami konusunda önemli bir gelişme yaşandı.

Hatırlanacağı gibi AK Parti'li yöneticilerin, yapılacak kent meydanı projesi içinde yer almasını istedikleri ve en uygun yer olarak da eski terminal binasının olduğu alanda yapılması istenen cami konusunda da Belediye Başkanı Halil Posbıyık ya sahil bandının ya da mevcut askerî lojmanların olduğu alanın uygun olacağını ifade etmişti.

İki kesim arasındaki görüş ayrılıklarının beraberinde getirdiği tartışmalar devam ederken Zonguldak İl Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğünce camii projesinin hazırlandığı ve Karadeniz Ereğli Belediyesi'ne gönderildiği iddia edildi. Buna göre bahsi geçen müdürlük tarafından hazırlanan projede yeni cami yeri olarak sahil bandında bulunan amfi tiyatronun yer aldığı dolgu alanı gösterildi. Deniz üzerindeki dolgunun genişletilmesine de sebep olacak bu projede caminin tabanı 40x70 ebatlarıyla 2 bin 100 metrekarelik bir alana yayılacak. 9 kat olması planlanan cami 25 metre yüksekliğe sahip olacak. 

Bu proje ile ilgili olarak yakın zaman sonra Belediye yetkililerinin halkı aydınlatması ve Belediye Başkanı'nın çarşamba günü yapılacak meclis toplantısında bilgi vermesi bekleniyor.