BU YOLUN HALİ NE BÖYLE!

3 Ocak 2022 Pazartesi 11:00

BU YOLUN HALİ NE BÖYLE!

Halk arasında kaçak cüruf tesisi olarak nam salan Kıyıcak Mahallesi sınırları içindeki atık değerlendirme tesisi, bir yandan devletin emirlerine rağmen çalışmaya devam ederken bir yandan da kurulu bulunduğu alanı mahvediyor.

Karadeniz Ereğli gibi çağdaşlığıyla övünen bir kentin en yeni mahallelerinden biri olan Kıyıcak'ın insanları, söz konusu tesise karşı aylardır hukukî mücadele göstermelerine ve bu mücadelelerini de kazanmalarına rağmen, ilçenin yerel yöneticilerine seslerini duyuramamalarının sıkıntısını yaşıyor.

Zonguldak İdare Mahkemesi kararı ile ÇED Raporu alınmadan çalışmasının mümkün olmadığı yönünde hüküm verilen, 16 Kasım 2021 tarihi itibarıyla da Karadeniz Ereğli Belediyesi tarafından mühürlenmesine rağmen çalışmaya devam eden tesiste, son olarak Zonguldak İl Çevre Şehircilik ve İklim Müdürlüğü tarafından bir denetleme daha yapılmış, tespit edilen 3 ayrı durumdan dolayı işletmenin bir kez daha mühürlenerek faaliyetten uzaklaştırılması talep edilmişti. Bu emir üzerine konu Kaymakamlık tarafından Karadeniz Ereğli Belediyesi'ne gönderilmesine rağmen  belediye yetkilileri henüz bir işlem yapmadı.

Bütün bunlar bir yana bugünlerde mahalle halkı işletmenin yollara cüruf döktüğünü iddia ederek sosyal medyada halkı bilinçlendirmeye çalışıyor. 21.yüzyıl Karadeniz Ereğli'sinde bir mahallenin yollarının nasıl bu hale geldiğini ise kenti yönetenler görmüyor. Karadeniz Ereğli Belediyesi'nin yöneticileri sabahtan akşama kadar Oyuncak Evi ile ilgili haberlerle ve yılbaşı kutlamalarıyla halkı uyutmaya ve kişisel şovlarının peşinde koşmaya devam ederlerken, Kıyıcak Mahallesi insanları, içinde bulundumuz çağa yakışmayacak sıkıntılar çekiyor.