Türker Hakan TEKİN

BU ÇALIŞMALAR 20 YILLIK HAYALİN ÖTESİNDE

Türker Hakan TEKİN / Başkent'ten
30 Kasım 2021 Salı 20:40

BU ÇALIŞMALAR 20 YILLIK HAYALİN ÖTESİNDE

Bu çalışmalar, Belediye Başkanı Posbıyık’ın ‘20 yıllık hayalim’ diyebileceği kadar önemli çalışmalar; ama onun hayalinin de ötesinde.

Bilindiği gibi bu bölgede de 18. Madde uygulamasıyla bazı yerler belediyeye terk edilince yeni yolların yapılabilmesi konusu gündeme gelmişti. Zaman kaybetmeyen Belediye de imar yolunu açtı. Yetmediği gibi ara yollarla ana yolların bağlantıları sağlandı. Ayrıca o bölgelerde problemli evler var. Eğim düşüklüğü sebebiyle kanalizasyonu bile yapılamayan evler… Doğalgaz tesisatlarından mahrum evler… Artık her bir eve hem kanalizasyon gidebilecek hem de doğalgaz.

Kepez’de olduğu gibi Bağlık mahallesinde de altyapı ve yol çalışmaları devam ediyor. Bu mahallenin nüfusu 25 bin dolayında. Dolayısıyla Bağlık’ta yapılan her çalışma kentin beşte birini yakından ilgilendiriyor.  

Bağlık’ta sürdürülen en kayda değer çalışma da Sakindere Projesi. Hüseyin Uysal’ın Belediye Başkanlığı döneminde ele alınan Sakindere’deki projenin sürdürülmesi ile kısa bir zaman sonra o bölgenin araç trafiğinde hissedilir bir rahatlama sağlanacak.

Bu çalışma sırasında karşılaşılan en önemli sıkıntı kuşkusuz eski yapılar. Edindiğim bilgilere göre bu eski yapıların sahiplerine de gerekli tebligatlar yapılmış. Bu yapıların akıbetleriyle ilgili en sağlıklı karar da belediye-vatandaş işbirliği ile verilecektir.

Sakindere Projesi tam anlamıyla sonlandırılınca Gölevleri'ne de bir hat verilebilecek. O noktada bulunan göbeğin kapatılması ile birlikte de trafik yönünden çok büyük bir rahatlık sağlanacak.

Bu tür çalışmaları yapmak hem maliyetli hem de zahmetli. Bu açıdan bakıldığında da harcamadan ve emekten kaçınmayan Belediye Başkanı Posbıyık’ın bir tebriki daha hak ettiğini gönül rahatlığıyla ifade edebilirim. Bu çalışmaların sonunda söz konusu yerleşke alabildiğine genişleyecek; ardından da Aktaş'a, Gölevleri'ne, Forteksler’e çarşıdan direkt olarak halk otobüsü seferleri bile yapılabilecek. Alternatif yollar ile bu bölgenin trafiği düzene girmiş olacak.  

Öğrendiğime göre yapılan yolun genişliği 20 metre ve 7 kilometre uzunluğunda olacak. Bu yol ile birlikte Hatip Caddesi Aktaş’a bağlanacak.

Posbıyık yıllardır bu noktaya bir viyadük yapmak istiyordu. Ancak belediye imkanlarıyla bunun yapılamayacağını artık o da anladı. Bu çalışma bile son derece mühim ve viyadük kadar da harika.

Diğer yandan Sakindere’nin ıslah çalışmalarının devam etmesi de takdir edilmeli. Öğrendiğimize göre derenin bir bölümünün üstü kapatılacak.

İmar planlarına koyulan ve yapılması planlanan bağlantı yollarından bir diğeri de Devlet Hastanesi arkasından başlayıp yine Kdz. Ereğli Şehirlerarası Otobüs Terminali arkasından ve Belen üzerinden, Kocaali, Sarıkorkmaz, Aktaş, Kemer’e kadar uzanacak bağlantı yolu. Dağlık ve engebeli olan bu bölgede çalışmaların başlayabilmesi için sanırım diğer bağlantı yollarındaki çalışmaların sonuna gelinmesi gerekiyor. Sonuçta gerek Belediye’nin gerekse özel şirketlerin makine parkları da bu çalışma için yeterli gelmeyecektir. Özellikle hızlı başlayıp sonra yavaşlayan Sakindere Projesi’ndeki  çalışmaların yine aynı hızda devam etmesi en büyük temennim ayrıca.