BAŞKAN UYSAL'IN AŞIRI BORÇLANMA TALEBİ ELİNDE PATLADI

10 Ekim 2017 Salı 11:34

BAŞKAN UYSAL'IN AŞIRI BORÇLANMA TALEBİ ELİNDE PATLADI

Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi'nin tarihi oturumu bu sabah gerçekleştirildi. Başta kent meydanı ve meydan üzerine yapılması düşünülen 3 bin 500 kişilik cami için İller Bankası'ndan yaklaşık 38 milyon lira tutarında alınması talep edilen avantajlı krefi teklifi ile ilgili Plan Bütçe Komisyonu'ndan gelen rapor oylandı.

 

Plan ve Bütçe Komisyonu'nda,CHP'li Fehmi Karaarslan ve Nur Oğuz'un red oylarına rağmen, AK Parti'li Sabri Dinç, Fevzi Mazlum ve Mustafa Şentürk'ün oylarıyla kabul edilip meclis başkanlığına sevk edilen raporun, meclisçe de onaylanması için salt çoğunluk gerekiyordu. AK Parti'li Meclis Üyesi ve partinin grup sözcüsü İhsan Yazıcıoğlu ile Yusuf Kalay'ın mazeret bildirerek katılmadıkları oturumda, borçlanma konusunda Belediye Başkanına yetki verilmesi için gereken salt çoğunluk sağlanamadığından formalite gereği bir oylama yapıldı. Ad okunmak suretiyle yapılan açık oylamada, AK Parti Grubu borçlanma teklifine 16 oy vermesine rağmen, salt çoğunluk için gerekli olan 18 oy elde edilemediği için talep edilen borçlanma meclisten geçmedi.

AK parti 16 kabul, CHP 13 red oyu verdi, salt çoğunluk yakalanamadığı için meclisten çıkmadı.Göztepe köprüsü yapım için İller Bankasından kredi kullanımında da salt çoğunluk sağlanamadığı için kabul edilmedi. Oylama sonucu AK Parti 16 kabul, CHP 13 red ıyu verdi. Mecliste hararetli dakikalar yaşandı. 


Başından itibaren her iki parti grubu üyeleri arasında yaşanan tartışmalara sahne olan Ekim Ayı Olağan Toplantısı'nın 5. Oturumu'na ait yorumları, bu gece, Altan Akçakese'nin kaleminden Çizgi Üstü'nde okuyabilirsiniz.