BÖYLE AÇIKLAMA OLUR MU?

24 Ağustos 2022 Çarşamba 10:52

BÖYLE AÇIKLAMA OLUR MU?

23 Ağustos Salı günü Karadeniz Ereğli Belediyesi'nden basın kuruluşlarına gönderilen bir bilgilendirme metni kamuoyunda şaşkınlık yarattı.

Metinde Karadeniz Ereğli'de denizkızı görüldüğü söylencesinin(!) hayata geçirileceği açıklanmıştı.

Açıklama şöyleydi:

TARİHİ DENİZ OLAYI

Mahallelerdeki düzenleme çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Kdz. Ereğli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Sezgin Okumuş şunları söyledi:  

“Akarca Mahallesi Osman Zeki Oral Sokak’ta komple sokak yenileme ve tarihi Akkuyu’da düzenlemeler yapılacak. Çok eskiden gelen bir denizkızı söylencemiz var. Hatta 2008 yılının Haziran ayında Cumhuriyet Gazetesi yöneticilerinden Yazar Egemen Berköz ile İtalyan Arkeoloji Profesörü Roza Dalli Pellegrini Ereğli’yi ziyaret ettiler. Berköz, doğup büyüdüğü kenti ve eski arkadaşlarını görmeye geldiğinde, ressam Osman Zeki Oral, Akkuyu Sokak’taki evine gelen misafirlerini, denizkızını gören komşusuyla tanıştırdı. Hanımefendi, bu ziyarette denizkızını gördüğünü anlatmış. Bu hanımefendi ile biz de konuştuk. Bize ayrıntılı anlattı. Notlarımızı da aldık. Hatta kendisinin çocukken, okula giderken denizkızını gördüğünü korktuğunu da ifade etti.  Annesini çağırdığını ama annesinin geldiğinde yerinde olmadığını, kuyunun yanında oturma izinin, ıslaklığının olduğunu da söyledi.

SOKAKTA TARİHİ DOKUYA UYGUN DÜZENLEMELER YAPIYORUZ.

Biz de bu alanda 7 dönüm sokak iyileştirme çalışması yapıyoruz. Burası Ereğli’nin tarihi yerlerinden birisi ve tamamen tarihi dokuya uygun bir şekilde, yeniden yürüme ve araç yollarını düzenliyoruz. Yine Akkuyu’nun olduğu bölgeye bir de denizkızı heykeli yerleştireceğiz ve heykelin olduğu meydana da aydınlatmalarımızı koyuyoruz. Sokağı tarihi dokuya uygun hale getirmeye çalışacağız. Böylece denizkızı söylencesini de hayata geçirmiş olacağız.”

 

HABERİN İÇİNDEN

Karadeniz Ereğli Belediyesi, elbette kentin istediği noktasına istediği kadar heykel dikebilir.

Böyle bir salahiyeti vardır.

Günü geldiğinde hesap sormak isteyen vatandaş bu heykeller için ne kadar para harcandığına vurgu yapabilir.

Ancak Karadeniz Ereğli Belediyesi gibi köklü bir kuruluş, koca kentin mitolojik ya da kültürel tarihini değiştirme ya da bu tarihe abuk sabuk eklemeler yapma salahiyet ve hakkına sahip değildir.

Bu tür çalışmalar, alanlarında uzmanlaşmış kişiler tarafından ya da onların rehberliğinde yapılabilir.

İlçede denizkızı görüldüğüne dair elde tek bir kaynak, tek bir makale ya da arşiv olmamasına rağmen sadece bir kişinin ifadesinden hareketle Denizkızı Söylencesi yaratmak akla, mantığa uygun değildir.

Hele ki ilçenin geçmişi ya da tarihi ile ilgili halkı bilgilendirmesi(!) gereken kişi, kuruluşun Temizlik İşleri Müdürü olamaz. 

Ülkenin hangi belediyesinde Temizlik İşleri Müdürü kentinin tarihi ya da söylenceleri(!) ile ilgili bilgilendirme yetkisine sahiptir?

Bu kişinin tarih konusunda açıklama yapabileceği kanaati kimlerde oluşmuştur?

Karadeniz Ereğli son dönemlerde çokça zaman kaybetmiştir. Kaybedilen zamanın telafisini sağlamak, kente söylencelerden yola çıkarak heykeller dikmekle mümkün değildir.