ARSLAN KELEŞ SAKINCALI PİYADE'YE KONUŞTU

13 Mayıs 2022 Cuma 21:52

-özel röportaj-

ARSLAN KELEŞ SAKINCALI PİYADE'YE KONUŞTU

Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş, Ereğli Eğitim Kampüsü, ilçeye yapılması düşünülen ve istihdamı arttıracak yeni yatırımlar ile Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık'ın oda hakkındaki eleştirileri gibi önemli konularda gündem yaratacak çarpıcı açıklamalarda bulundu. Gazeteci Yazar Altan Akçakese'nin sorularını yanıtlayan Arslan Keleş; "Hiçbir kurumun diğer bir kuruma; 'Ne iş yapar?', demesi haddi değildir.", dedi.

Arslan Keleş'in açıklamalarından bazı notlar...

EĞİTİM KAMPÜSÜ KONUSU

Ereğli Eğitim Kampüsü’ne gerekli olan projeleri ilçemizdeki mimar ve mühendis arkadaşlarımız da gönüllü olarak ve hiçbir ücret talep etmeden çizebilirlerdi.

Kampüs için gerekli projelerin hazırlanması çok gecikti.

Kampüsün proje çizim aşaması için TSO olarak biz de maddi destekte bulunduk.

Proje süresi uzadıkça Ahmet Erman gibi hayırseverlerimizin yaptıkları ve yapmayı taahhüt ettikleri bağış tutarları yapılacak iş için çok küçük kaldı; bağışların değeri düştü. Geçtiğimiz yıllarda 4 milyon liraya yapabileceğimiz bir inşaatı bugün 24 milyon liraya yapamayız.

Ereğli Eğitim Kampüsü’nün yapımı konusunda umutsuz olmaya gerek yok. Bu kampüs mutlaka yapılacak. 

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’ne atanan rektörümüz de bu bölge için çok büyük bir şans olacak. Ereğli için yeni bir sayfa açılacağına inanıyorum. Kendisine ve ekibine güveniyor ve inanıyorum.

Ahmet Erman Bey’in, yaptığı bağıştan hiçbir beklentisi yok. Ereğli olarak kendisine manevî olarak beklediği hazzı yaşatacağımızı düşünüyorum.

 

 

EREĞLİ'YE YAPILMASI PLANLANAN YATIRIMLAR 

Yapı olarak da kafa olarak da bu şehrin iş hacmini büyütmeyi hedefliyoruz. Temel amacımız beş yık sonra bu ilçeye 10 bin kişilik yeni istihdam alanı kazandırmak. 

Ereğli Belediyesi’nde üç senedir bir imar revizyonu meselesi konuşuluyor; ama onlar da bürokrasinin ağır işlemesinden muzdaripler. 

Bugün Ereğli’ye gelmek isteyen birçok yatırımcı var. Onlardan biri tam 300 milyon lira değerinde bir yatırımı planlıyor ama kendilerine tahsis edebileceğimiz tek bir yerimiz yok. Ereğli’de kamu yeri yok; bu sebeple de önce kamulaştırma yapılması lazım. 

Sessizliğimiz ve tevazumuz kimseyi yanıltmasın. Herkese istediği dilen yanıt verebiliriz. Hiç kimseden bir çekincem yok.

 

TSO'NUN SOSYAL ÇALIŞMALARI 

Ramazan ayında yaptığımız yardımları bile eleştirenler oldu. Ben Hadis-i Şerif’i kendime referans almışım; bizde sağ elin verdiğini sol el bilmez. Ben kendime Kur’an-ı Kerim’i ve Hadis-i Şerif’i referans alıyorum; bunun dışında kimin ne yaptığı ya da ne dediği ile uğraşmıyorum. 

Yarının ne getireceğini bilmiyorum; ama siyasî bir hedefim yok. En az bir dönem daha görevimin başında olacağım. 

Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası olarak yaptığımız işler öyle küçümsenecek işler değil. Söylediğimiz her lafın da arkasında durduk. Ben çocuk değilim; bugüne kadar da hiç kimseyi şikayet etmedim. Bugün de şikayet makamında değil sorun çözme makamında oturuyorum. Ben şikayet etmem; gereğini yaparım. Başarı ekibindir; başarısızlık ise liderindir. Bu kurumun bir başarısızlığı varsa o başarısızlık benimdir; ama başarı hepimizindir. Bunları konuşurken birilerine cevap vereceğim de… vermek istemiyorum. Bazı gazeteciler, Belediye Başkanı’nın; ‘TSO ne iş yapar?’, sorusuna yanıt ararlarsa bu sözlerimi kullanabilirler. Kullanmalarında da fayda var. Gelip bana da sorabilirler TSO’nun ne iş yaptığını.

 

 

BELEDİYE BAŞKANI POSBIYIK'A CEVAP 

Herhangi bir kurumun, başka bir kurum için; ‘Ne iş yapar?’, demesi haddi değildir. Herkesin yapmış olduğu iş bellidir. Görev ve sorumluluk alanları bellidir. Ben hiç bugüne kadar; ‘Ereğli Belediyesi ne iş yapar?’, demedim. Demem de… Ereğli Belediyesi’nin ne iş yaptığını herkes biliyor. Bana göre bölgenin en başarılı belediyelerinden biridir. Daha fazla iş yapabilir mi? Bana göre elbette yapabilir. Yapmalı da… 

Yarın bizler de seçim geldiğinde üyelerimizin karşısına çıktığımızda o üyelerimiz bizden memnun değillerse alternatif düşünecekler, bize oy vermeyeceklerdir. Bu kadar basit. 

 

BELEDİYESPOR HAKKINDA...

Ben Ereğli Belediyespor’da başkanlık da yaptım. Kulübü de en az herkes kadar seviyorum. Bundan da hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu konuda da kimseye laf söyletmem. Belediyespor’da 2009 senesinde yaptığım işlerin hiçbirini anlatmayacağım. Teknik kadro ile 30 kişilik ekibi o yıl kendi kredi kartımla 10 gün Antalya kampına göndermiş biriyim ben. Bugün böyle bir işin parasal maliyeti en az 300 bin lira. Ben bu kadar parayı o gün kendim vermişim. Dolayısıyla Ereğli Belediyespor’a olan sevgimiz verdiğimiz parayla ölçülemez. Ancak TSO’ların tüzüğünde; ‘Spor kulüplerine parasal yardım yapılamaz.’, diye bir madde var. Ben bu maddeyi çiğneyerek bu odanın parasını hiçbir spor kulübü için veremem. 1 lira veremem. Ben kulübün başkanlığını yaptığım dönemde TSO’nun kapısını Niyazi Özcan ile beraber çaldım. Niyazi ile beraber Çerkezköy maçı öncesi TSO yönetiminden para istedik. Sağ olsunlar, yöneticiler ceplerinden para verdiler. Aynı zamanda TSO’nun kasasından da kulübe para aktardılar. Daha sonra, aktarılan bu para için zimmet çıktı TSO’ya. O parayı da ben aldım. Bugün ben desem ki Genel Sekreterimize; ‘Belediyespor’a 1 milyon lira verelim.’… 1 lira dahi veremez. Tüzüğümüzde böyle bir madde varken ben kendimi Ağır Ceza’da mı yargılatacağım? Bana şahsî olarak Belediyespor’a destek verdim mi, derseniz; vermedim. Böyle bir destek vermeyeceğimi Belediye Başkanı’na da söyledim. Ben yapabileceğim yardımı başka yerlere yapmak istiyorum. Belediyespor yönetiminde birbirinden değerli işadamı arkadaşlarım var. Ekonomik durumları da gayet iyi. Dolayısıyla böyle iyi bir yönetim varken bize kulübe yardım etmek düşmez. Bu takımın 3. Lig’e çıkmasını ben de çok isterim. Benim zamanımdaki kadar yaklaşmadı bu takım 3. Lig’e. Bana o günlerde kim destek oldu? Hiç kimse! Ben yine bugün destek olmam gerekiyorsa olurum; her şey para demek değil. Ben yarı final maçına o gün 11 kişilik yönetim kurulum olmasına rağmen iki yöneticimle gittim. Dokuz arkadaşım korkularından benimle gelemedi. Spor kulübü ile ilgili kimse bana bir şey anlatmasın. Ben yaşamışım; gerisi hikaye. Bugün Erdemir ve TAT Metal’a yapılan eleştiriler karşısında bu kuruluşlar için konuşamam. Ancak ben başkanken her iki kuruluştan da Ereğli Belediyespor Kulübü’ne destek almıştım. Ayrıca bu işlerde çok para harcayınca da illa başarı gelmez. Bugünkü yönetimde bulunan arkadaşlar sportif anlamda başarısızlar ama yönetimsel anlamda başarılılar; çünkü futbolculara ve bu şehir halkına söz verdiler ve verdikleri sözleri tuttular. Ceplerinden para harcadılar, zamanlarını verdiler. Sportif anlamda ise başarılı olamadılar. Buna da kimsenin itiraz edecek şansı yok. İnşallah bu sene yaptıkları hatalardan ders alırlar. Dere geçilirken at değiştirilmez. Devam kararı almaları doğru bir karardır. Başarısızlık devam ederse de bu başarısızlık için kulübün başkanını hedef alırlar. Artık enerjinin açığa çıkması lazım.

 

TSO SEÇİMLERİ ÜZERİNE...

Yerel siyaset anlamında hiçbir düşüncem yok. Bugüne kadar olmadı, bundan sonra da olmayacak. Tamamen odak noktam, TSO’ya bir dönem daha başkanlık yaparak hizmet etmek. Bizde seçim dört senede bir yapılıyor. Nisan ayı itibarıyla da bu süre geçti. TOBB, ekim ya da kasım ayında seçim olacağını söylüyor. Dolayısıyla da henüz bir seçim sathına gelmedik. Bana sorarsanız seçim bir dahaki sene içinde de olabilir. 2023 yılında olması yüksek bir ihtimal gibi gözüküyor. Bana sorsanız ben yarın seçim olsun isterim. Ben kendimi buğday ambarında görmüyorum; ama bazı aç tavuklar kendilerini buğday ambarında görüyor. O aç tavuklara kapılar kapalı. Onlar buradaki vizyon ve misyonlarını kapattılar.