AK PARTİ'DE TEMAÜLLER NASIL İŞLİYOR?

17 Ağustos 2022 Çarşamba 17:36

AK PARTİ'DE TEMAÜLLER NASIL İŞLİYOR?

Görevinden istifa eden Zeki Tosun'un yerine Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Muammer Avcı'nın İl Başkanı olarak atandığı Adalet ve Kalkınma Partisi'nde (AK Parti) iki gündür yaşananlar farklı yorumları beraberinde getiriyor.

Bazı basın kuruluşlarının haberlerinde 16 Ağustos günü Muammer Avcı'nın, Zeki Tosun ile beraber görev yapan yönetimdeki herkesten istifalarını istediği belirtilmiş ancak bu haberler gün içinde AK Parti yönetimi tarafından doğrulanmamıştı. Bugün öğle saatlerinde partinin önemli isimlerinden biri olan Mustafa Naci Yalçınkaya'nın il yönetimine istifasını sunmasından sonra bazı taşlar yerine otururken görüşlerini aldığımız partili yöneticiler, Muammer Avcı'nın yönetim kurulunun istifasını istediği bilgisini doğruladı. Son bilgilere göre yönetimdeki elli kurul üyesi de istifalarını verdi.

Edinilen bilgilere göre Zeki Tosun'un istifasından sonra parti yönetmenliğine göre boşalan il başkanlığı koltuğuna yeni bir isim atanana kadar yönetimin görevde kalması gerekiyordu. Ancak başkan atamasından hemen sonra aynı yönetmenliğe göre teşkilat yönetiminin düştüğü ve yönetimdeki elli ismin de görevlerinin sona erdiği ifade edildi. Partili kurmaylar söz konusu yönetmenliğe göre il yönetimindeki isimlerin istifa etmelerine gerek olmadığını, aynı yönetmenliğe göre yeni il başkanı Muammer Avcı'nın hazırlayacağı yeni yönetim kurulu listesini genel merkeze sunması gerektiğini bildirdi. 

Bazı kaynaklara göre ise il başkanı değişiminden sonra yönetim kurulu düşmüş olmuyor. Bu sebeple de teamüllerin yerine gelebilmesi için de Muammer Avcı tarafından her yönetim kurulu üyesinden istifa dilekçesi sunmaları istendi.

Edinilen bir başka bilgiyer göre Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi tarafından İl Başkanı olarak atanan Muammer Avcı'ya yeni il yönetimini hazırlaması ve genel merkeze sunması talimatı da verildi.