AK PARTİ CAMİASINDA TARTIŞMALAR DEVAM EDİYOR

14 Eylül 2020 Pazartesi 13:25

-Özel haber-

AK PARTİ CAMİASINDA TARTIŞMALAR DEVAM EDİYOR

6 Eylül 2020 günü gerçekleştirilen Adalet ve Kalkınma Partisi Karadeniz Ereğli İlçe Teşkilatı Olağan Genel Kurulu ile ilgili çeşitli yorum ve iddialar dile getirilmeye devam ediyor.

Yaklaşık yedi yıl ilçe başkanlığı görevini ifa etmesine ve bu dönem içinde, biri dışındaki tüm genel ve yerel seçimlerle halk oylamalarında partisinin sandıktan birinci sırada çıkmasında faktörü olan Fatih Çakır’dan sonra, ilçe başkanlığı sorumluğunun Saffet Bozkurt’a verilmesi olumlu bir gelişme olarak kabul edilmişti. Ancak genel kurulda Saffet Bozkurt ile birlikte görev alacak yönetim kurulu listesinin ortaya çıkması ile birlikte parti içinde çok farklı kesimlerden rahatsızlık ifade eden yorumlar birbiri ardına gelmeye başladı.

Partili kaynaklar, yeni yönetim kurulu listesini Bozkurt’un tek başına ve özgür kararlarıyla yapamadığını, teşkilat içindeki birçok önemli ismin, kendilerine yakın olan bazı partilileri yönetim kuruluna sokmak için çaba sarf ettiklerini belirtiyorlar. Bu durumun da, aralarında eski ilçe başkanları ve eski ilçe yöneticilerinin de olduğu geniş bir kesimde ciddi rahatsızlık uyandırdığı kaydediliyor.

Diğer yandan, yeni yönetimin hangi isimlerden belirleneceği noktasında en etkin isimlerden birinin de Cumhurbaşkanı Başdanışmanlarından Saadet Oruç olduğu ileri sürülüyor. Bazı önemli isimlerin, yönetim kuruluna Belediye Meclis Üyesi ve 2019 Yerel İdareler Seçimlerinde Belediye Başkan Aday Adaylarından biri olan Numan Korkmaz, Eski Belediye Meclis Üyelerinden Mustafa Keleş ve Baki Tura’yı da yerleştirmek istedikleri, bu talebe Saadet Oruç’un karşı çıktığı ve bu isimlerin veto edilmesini sağladığı da iddialar arasında gösteriliyor.

Hatırlanacağı gibi genel kuruldan yaklaşık bir yıl önce Mustafa Keleş ve Baki Tura’nın başını çektikleri parti içi bir grup, dönemin ilçe başkanı Fatih Çakır’a karşı muhalefet bayrağı açmış, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yeni bir ilçe başkanı ve daha dinamik bir yönetim kurulu ile yoluna devam etmesi gerektiği fikrini ortaya koymuşlardı. Bu kesim, genel kurul süreci beklenmeden Çakır ve yönetiminin görevden alınması gerektiği fikrini ortaya koymuşlardı.