Türker Hakan TEKİN

ACHERON VADİSİ'NDEKİ ÇALIŞMALAR VE SANAT MERKEZİ

Türker Hakan TEKİN / Başkent'ten
22 Kasım 2021 Pazartesi 20:34

ACHERON VADİSİ'NDEKİ ÇALIŞMALAR VE SANAT MERKEZİ

Ereğli’de yıllarını geçirmiş biri olarak önemli ve kayda değer bulduğum bir projenin de Acheron Vadisi’nde devam eden kazı çalışmaları olduğunu belirtmek isterim. 

Edindiğim bilgilere göre son bulgular heyecan verici boyutlara ulaştı.

117 dönüm SİT alanında sürdürülen kazı çalışmalarını Ereğli halkının da çok önemsediğini biliyorum.

Şu bir gerçek ki, bir süredir kazı çalışmalarının devam ettirildiği ve Posbıyık’ın her desteği verdiği Acheron Vadisi yöre için çok değerli bir bölge. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın elindeki geniş bir arazinin Hazine’ye devri yoluyla ilçeye bırakılmasından sonra yöne o dönemde de Belediye Başkanlığı görevini yapan Posbıyık’ın sayesinde o alanda imar planları zaman kaybedilmeden yapılmıştı. O planların sonucunda da kocaman bir alan kazandırılmış oldu.

Zaman içerisinde hayırsever iş adamlarının da gayretleriyle Ereğli’nin gelecek nesillerine de önemli hizmetler verecek okullar yapıldı. Spor salonu ve yüzme havuzu yapıldı. Belediye Başkanı’nın verdiği bilgilere göre de daha 110 dönümlük geniş bir arazi var. Ancak Posbıyık, arazinin büyüklüğü ile burayı ranta çevirmek yerine, toprak altında ilçe tarihine ait bazı kalıntılar olabileceği tahmininden yola çıkarak arazinin bir kısmını SİT alan kapsamına aldırdı. Bu SİT alana dahil kısım da yaklaşık on dönüm kadar. Bu demek oluyor ki arkeolojik çalışmalar tamamen sonlandığında toplamda 110 dönüm olan bu arazinin geri kalan kısmı yine imarda kullanılabilecek. Yeni yeni okullar ya da kamu binaları Ereğli’ye kazandırılabilecek. 

Bu çalışmaların başlatılmasında ve bugünlere kadar gelmesinde bir önceki Kaymakam Çorumluoğlu’nun da katkı ve desteklerini unutmamak gerekir elbette. Posbıyık’ın 2014’te belediye başkanlığından ayrılmasından sonra durdurulan bu kazı çalışmaların 2019’da kendisinin yeniden başkan olmasıyla ikinci kez başlatılmasında Çorumluoğlu’nun da büyük gayretleri oldu. Kazı çalışmalarının maddi yükünün karşılanmasında ve gerekli olan sponsorların bulunmasında Kaymakam ve Belediye Başkanı el birliği ile çalıştılar. Neticede ülkenin gözbebeği Erdemir, Çınar Boru, Tat Metal gibi firmalar bu finansmanı karşıladılar. Belediye ekibi ve TSO’ya da, kazı çalışmalarında görev alan öğrenci ve eğitimci konaklamalarını karşılamak düştü. Her birine teşekkür etmek gerekir.

Bu çalışmalar tamamlandığında, benim ümidim odur ki kent tarihinin çok geçmiş dönemlerine ait bulgular toplanacak. Yetmedi, alan tamamen kazılıp temizlendikten sonra da yeni konut veya kamu binaları inşaatları için enfes bir alan kazandırılacak. Net söylemek gerekirse zaten gittikçe daralan bir Ereğli’de devlet arazisi üretebilmek de hatırı sayılır bir çalışma. Her iki açıdan da şanslı olan Ereğli kenti olacak.    

Acheron Vadisi'nde yapılan bütün çalışmalar Düzce Üniversitesi'nin bilimsel danışmanlığında gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla da Ereğli bu açıdan bakıldığında bilime de ışık tutmuş oluyor. Daha önce Müze Müdürlüğü tarafından yapılan kazı çalışmaları neticesinde bu alanda Roma Nekropolü olduğu belirlenmişti. Bugünkü çalışmalar ise daha bilimsel.

Heyecanla Ereğli’ye yeni kültür varlıklarının kazandırılmasını bekliyoruz.

***

Aklıma bazı soruları getiren bir başka çalışma ise akıbetinin ne olduğu konusunda net bir bilgimiz olmayan Ereğli Kültür ve Sanat Merkezi projesi.

Belediye’nin eski hizmet binasının olduğu alanda yapımı düşünülüyordu.

Proje Posbıyık tarafından kamuoyuna da detayları açıklanmıştı; ama sonradan inşaat ihalesine giren diğer firmanın yapım işi sözleşmesini hala imzalamadığını duyduk. Firma, ihaleden çekilme kararının altında yükselen demir ve inşaat birim fiyatlarını gerekçe olarak göstermiş.

Firmanın sahibinin görüşmeler yapmak için Ereğli’ye geldiğini de duyduk. Adamlar Ereğli’de bu merkezin inşaatına başlarlarsa herhangi bir nedenden ötürü ara vermek istemiyorlar. Yoksa hiçbir firma boş yere teminatını kendi elleriyle yırtmaz. Bu teminat da az-buz bir para değil; 374 bin lira. Adamlar bu teminattan vazgeçtiler. Posbıyık bu 374 bin liranın Belediye’ye kayıtlarına gelir olarak işlendiğini bildirdi.

Artık yeni yıl ile birlikte 2022’in birim fiyatlarını bekliyoruz sanırım. Posbıyık bu sorunun da altından kalkacaktır. Ancak özellikle iktidar partisinin yöre milletvekillerinin de bu merkezin ilçeye kazandırılması çabasında Belediye Başkanı’na destek vermeleri de elzem.